ČSSD: Hodláme zabránit povinnosti dělat přesčasy bez nároků na mzdu

23.02.2012 15:30 | Zprávy

Povinné odpracování 150 hodin práce přes čas bez nároku na jakoukoli mzdu. Takový bič na zaměstnance připravila vláda P. Nečase v novele zákoníku práce, platné od 1. ledna 2012.

ČSSD: Hodláme zabránit povinnosti dělat přesčasy bez nároků na mzdu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jeroným Tejc

Pro členy bezpečnostních sborů už přitom tato povinnost práce zdarma platí od roku 2007 a to i přes důrazné protesty ČSSD, která v této věci podala již jeden návrh novely zákona o služebním poměru, který byl pravicovou Topolánkovou vládou odmítnut. O jakoukoli nápravu tohoto legislativního „zmetku“ ať již předchozí nebo současná vláda zjevně nestojí a naopak ho rozšiřuje na další zaměstnance!

ČSSD tuto chybnou legislativní úpravu zásadně odmítá jako asociální a nezodpovědnou. Nečasova vláda nejdříve plošně seškrtala zaměstnanecké platy, aby zaměstnancům následně ještě více ztížila sociální situaci a donutila je pracovat 150 hodin zadarmo! Toto šikanózní opatření je navíc v přímém rozporu s úmluvou Mezinárodní organizace práce.

ČSSD již v létě 2009 podala proti nespravedlivé úpravě zákona o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů Ústavní stížnost, která byla bohužel v loňském roce na podzim zamítnuta.

ČSSD je připravena využít všech svých sil k ochraně práv a nároků zaměstnanců. Poslanci ČSSD Jeroným Tejc a Jan Chvojka proto dnes předložili novelu zákoníku práce a zákona o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů. Jejím cílem je zabránit prohlubování již tak napjaté sociální situace u mnoha zaměstnanců a odstranit nespravedlivou povinnost práce zdarma.

ČSSD navrhuje tyto úpravy:

  • zákoník práce: sjednat mzdu již s přihlédnutím k případné práci přesčas by mělo být možné pouze s vedoucím zaměstnancem, a to tehdy, je-li současně sjednán rozsah práce přesčas, k níž bylo při sjednání mzdy přihlédnuto.
  • zákon o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů: ve služebním příjmu bude zahrnuto 150 hodin přesčasové práce v kalendářním roce, v nichž byla konána služba v době vyhlášení krizového stavu tj. stavu nebezpečí, nouzového stavu nebo stavu ohrožení státu.

Hlasování o předložených novelách ČSSD v Poslanecké sněmovně nyní jasně ukáže priority této vlády, tedy zda vládní poslanci zabrání dalším nepřiměřeným sociálním dopadům chybné normy nebo se naopak otočí k zaměstnancům zády.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ČSSD



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kobza (SPD): Green Deal jako demagogie aktivistů

18:33 Kobza (SPD): Green Deal jako demagogie aktivistů

Komentář poslance SPD po sněmovní konferenci vědců, která zpochybnila teze o globálním oteplování zp…