Evropský parlament loni přijal rezoluci o nedostatečném zastoupení žen v řídících orgánech obchodních společností. Evropská komise se chopila práce a návrh na zavedení kvót je už na světě. Budou z toho mít ženy v Evropské unii radost? Pomůže to těžce zkoušenému evropskému hospodářství? Na tyto otázky se odpověď nehledá. Kvóty zkrátka budou.
Když se minulý rok v Evropském parlamentu hlasovalo o výše zmíněné rezoluci, tak jsem hlasoval PROTI. Rezoluce přesto velkou většinou hlasů prošla. Napsal jsem o tom blog s názvem "Ředitelé do výroby a ženy na jejich místa", ve kterém jsem předpověděl, že Evropská komise si nenechá tuto příležitost utéct a brzo začne připravovat konkrétní právně závazné předlohy. Jak se ukázalo, tak jsem to odhadl dobře. Úředníci v Evropské komisi zapracovali a návrh na zavedení kvót pro zastoupení žen v orgánech obchodních společností je na světě. V blízké době tedy budou všechny vlády členských států EU stát před otázkou: "Jste pro zavedení ženských kvót ve firmách nebo ne?" Čeká nás tedy opět "zajímavá" debata.
Základní parametry diskuse jsou známé a neměnné. Feministická filosofie a ideologie tvrdí, že zastoupení mužů a žen v jakékoliv společenské struktuře musí být stejná, jako je podíl pohlaví v populaci tj. 50 % ku 50 %. Pokud tomu tak není, tak je tento stav důsledkem "diskriminace", která musí být vládní akcí odstraněna a musí být silou nastolen stav kýžené rovnosti pohlaví. Zdravý rozum říká, že zastoupení pohlaví ve společenských strukturách je věcí v zásadě dobrovolné dohody a přirozené společenské dělby práce. Proto zdravý rozum velí tuto věc neřešit a nechat ji přirozenému vývoji.
Evropská unie se nyní staví jednoznačně na stranu radikálního feminismu a usiluje o to, aby se rovnost pohlaví prosadila silou prostřednictvím evropských směrnic, které nařídí kvóty pro zastoupení pohlaví. Konkrétně je na stole návrh týkající se obchodních společností. Zde se EU inspiruje zákonem, který již platí v Norsku. Cílem je dosáhnout toho, aby se podle stanoveného harmonogramu zvýšil podíl žen ve správních a dozorčích radách akciových a dalších obchodních společností zvýšil na 40%. EU tak chce zasahovat přímo do vnitřních poměrů soukromých subjektů a to navíc ještě pod hrozbou sankce spočívající ve zrušení celé firmy.
K čemu taková regulace povede? Pokud bude taková směrnice přijata, tak se poměrně značná část velkých evropských firem definitivně rozhodne z EU odejít do jiné jurisdikce, aby nemusela tento nesmysl zavádět. V těch firmách, které v EU zůstanou, bude směrnice mít za následek to, že muži v těchto pozicích budou postupně dostávat "padáka" a to zcela bez ohledu na jejich hospodářské výsledky. Naopak vznikne poptávka po velkém počtu žen-ředitelek, které budou dosazovány do uvolněných pozic. Jak to dopadne na hospodaření těchto firem, nechť si každý odpoví sám.
Je s podivem, že v době, kdy hospodářství ve státech EU je vystaveno těžké krizi, pokračuje Evropská komise ve svých šílených feministických a globálněoteplovacích plánech. Zdá se, že je nepoučitelná. Co na to řeknou ženy při dnešní oslavě MDŽ? Více na www.fajmon.eu
Mgr. Hynek Fajmon
člen místní rady
předseda oblastního sdružení
člen regionální rady
člen výkonné rady
zastupitel
poslanec EP
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ODS