Hlavatý (KSČM): Únor 48? Akt dokončení převzetí politické moci drtivou většinou národa

02.03.2012 19:18 | Zprávy

Téměř 64 let poté - SMKČ-KSM na připomínce výročí Vítězného února v Semilech

Hlavatý (KSČM): Únor 48? Akt dokončení převzetí politické moci drtivou většinou národa
Foto: kscm.cz
Popisek: Logo KSČM

V pátek dne 17. února 2012 pořádal OV KSČM Semily setkání při příležitosti 64. výročí Vítězné února, aktu dokončení převzetí politické moci drtivou většinou národa a pro tuto většinu v Československu v únoru r. 1948. Tehdy i posléze stály v čele revolučního dění KSČ a masové společenské organizace, v nichž požívala Komunistická strana velkého vlivu a vážnosti. Páteční posezení s kulturně-politickým programem se uskutečnilo v budově OV KSČM v již zmíněném krásném podkrkonošském městě, jež kapitalismus při svém návratu zplundroval a poznamenal snad ještě více, než mnohá jiná sídla naší vlasti. Svou účastí setkání podpořili také členové SMKČ-KSM v čele s předsedou Lukášem Kollarčíkem. Akce se setkala s velkým zájmem, navštívil ji rovněž poslanec PS PČR, místopředseda ÚV KSČM a předseda OSČMS Stanislav Grospič, dále předseda OV KSČM Česká Lípa Václav Větrovec a v neposlední řadě také místní pamětnice a přímá účastnice průběhu únorových událostí v Praze.

Začátek posezení obstaral předseda OV KSČM v Semilech a dlouholetý člen SMKČ-KSM Lukáš Čížek, který všechny přítomné přivítal a stručně nastínil program vzpomínkového odpoledne. Po přivítání účastníků soudruhem Čížkem následoval úvodní referát z úst dalšího člena klubu SMKČ-KSM Liberecký kraj, ve kterém byla všem přítomným připomenuta základní fakta událostí, které vyvrcholily 25. únorem 1948. Toho dne ustoupil prezident Beneš tlaku pokrokové politické reprezentace v čele s KSČ a především demonstrujícím a stávkujícím širokým lidovým vrstvám, a tak jak si přála většina národa, přijal demisi 12 zpátečnických ministrů. Na masové manifestaci na Václavském náměstí, která se odehrála právě 25. 2. 1948, pak tehdejší předseda vlády ČSR a předseda KSČ Klement Gottwald velkolepému shromáždění lidu oznámil, po bezprostředním návratu od prezidenta republiky Dr. Edvarda Beneše z Hradu, že: „Naše věc se podařila." (Měl tím na mysli přijetí požadavků na rekonstrukci Gottwaldovy vlády Národní fronty, více o tom se můžete dočíst zde). Obsáhlý, ale přínosný a kvalitní referát člena SMKČ-KSM byl následně vystřídán opět slovy předsedy OV KSČM v Semilech Lukáše Čížka, který na konkrétních příkladech poukázal na falšování dějin současnou vládnoucí mocí, jež logicky doléhá především do všech úrovní režimního školství a sdělovacích prostředků a na základě historických faktů a vzpomínek pamětníků vyvrátil některé z nejkřiklavějších příkladů kapitalistického znásilňování minulosti, aby lépe a dostatečně sloužila zájmům vládnoucí třídy.

Poslední blok únorového odpoledne, který patřil aktivitě, znalostem a zkušenostem účastníků, patřil diskusi. V ní se svým zajímavým příspěvkem vystoupila především přímá účastnice únorových událostí, členka KSČ od r. 1945, která hovořila o masové demonstraci na podporu požadavků KSČ, Klementa Gottwalda a pokrokových složek Národní fronty, jež se odehrála na Staroměstkém náměstí dne 21. 2. 1948. Zmíněná a vážená soudružka hovořila o velkém množství lidí na historickém náměstí českého národa, o elektrizující, přátelské a odhodlání plné atmosféře té doby. Vzpomenula rovněž na památný příjezd Klementa Gottwalda na Václavské náměstí dne 25. 2. 1948, na jeho vystoupení na korbě nákladního vozu, kde do posledního místa zaplněnému prostranství sdělil, co že jim to za poselství přiváží, když se právě vrácí z Hradu. Všeobecné nadšení a jásot, který následoval po ozřejmení výsledků jednání na Hradě, o nichž jsme již hovořili, také svědčil o vyjádření téměř všeobecné vůle a přání většiny národa postupem Klementa Gottwalda, komunistů a dalších pokrokových činitelů v té době, což účastnice této historické události zvláště zdůraznila. Z významných řečníků promluvil také Stanislav Grospič, jenž vyjádřil podporu záslužné vzpomínkové akci a popřál hodně odvahy do dalšího boje v této nesmírně těžké době, kdy se společnost stále více fašizuje. Dále vyjádřil přání, aby VIII. sjezd KSČM posunul stranu správným směrem.

Mezi několika dalšími vystoupivšími připomenul předseda SMKČ Lukáš Kollarčík milníky poválečného vývoje, jeho kontext, nástrahy, s nimiž se KSČ musela vypořádávat, a uvedl několik příkladů současné falzifikace poválečných dějin, které v příspěvcích řečníků a diskuzi nezazněly a které se pokusil na základě zamlčovaných historických faktů vyvrátit. Jedním z nich byl mýtizovaný a na významu zveličovaný pochod asi 3000 studentů na Pražský hrad dne 23. 2. 1948, z něhož aktivní současní revizoři dějin z řad režimních historiků preparují téměř národní povstání a z na tu dobu marginálního počtu účastníků pochodu se snaží vyrobit počet mnohonásobně vyšší bez opory v relevantních historických pramenech a dokonce proti svědectví řady účastníků (někteří hovoří o 20 až 30 tisíc studentů!). Ke konci setkání byl přítomným pro zajímavost puštěn projev Klementa Gottwalda na sjezdu závodních rad ze dne 22. 2. 1948 (který SMKČ-KSM v nedávné době vyvěsil na www.youtube.com) a zcela na závěr byl promítnut dokument natočený k prvnímu výročí Vítězného února a věnovaný IX. sjezdu KSČ, který proběhl v květnu 1949. (Ke zhlédnutí zde: http://www.youtube.com/watch?v=lVpy3Al3vMY).

Vzpomínkové únorové odpoledne se neslo v srdečné a soudružské atmosféře, kterou obohatila kulturní vystoupení místního akordeonisty, jenž přispěl jak klasickou, tak lidovou hudbou. SMKČ-KSM děkuje OV KSČM v Semilech za příjemné odpoledne a večer, vyplněné kulturně-politickým setkáním, jichž by mělo být nejen v rámci KSČM jistě mnohem více. Oceňujeme, že OV KSČM v Semilech po loňských podobných setkáních k příležitostem 90. výročí založení KSČ a 84. výročí VŘSR, zakládá, a to i na základě slov jeho představitelů, novou tradici vzpomínkových událostí. Takových se členové, kandidáti členství a sympatizanti SMKČ-KSM budou jistě znovu a rádi účastnit.

JHL, RRO a LKO

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: KSČM

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Neoprávněná činnost pro cizí moc

Dobrý den, mám dotaz k tomu novému chystanému zákonu, který má trestat neoprávněnou činnost pro cizí moc. Nechápu, co je tím myšleno. Vy ano? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihov...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Paroubek (ČSSD): Seriozní politické jednání vypadá jinak

11:02 Paroubek (ČSSD): Seriozní politické jednání vypadá jinak

Komentář předsedy ČSSD k vyjednávání o účasti strany na projektu STAČILO!