Ohrazuji se vůči dnešnímu vyjádření Unie státních zástupců, že se sněmovní bezpečnostní výbor chystá „vykonat prověrku mimořádného dohledu Vrchního státního zastupitelství na Městském zastupitelství v Praze dne 6. února 2012“.
Znovu jasně deklaruji, že důvodem svolání mimořádné schůze bezpečnostního výboru není žádná „prověrka“, nýbrž žádost osmi poslanců ze tří politických stran, kteří byli znepokojeni informacemi, které v souvislosti se zmíněnou (již provedenou) prověrkou přinesla média.
Cílem úterního mimořádného jednání bude diskuze o tom, zda postup jednotlivých složek státního zastupitelství, obdobný tomu, ke kterému došlo dne 6. února 2012, nemůže být v rozporu s platnými zákony. Nepředpokládám, že by se členové výboru chtěli zabývat okolnostmi, které mohou být předmětem mlčenlivosti. Nerozhodne-li se sám nejvyšší státní zástupce Zeman zbavit své podřízené mlčenlivosti, jak jej o to podle informací z médií, sami požádali.
Proto byli na toto jednání, vedle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila, pozváni také nejvyšší státní zástupce Zeman, pověřený vrchní státní zástupce Mečl a městská státní zástupkyně Hercegová. Účast těchto představitelů SZ je otázkou jejich vlastní vůle před výbor předstoupit.
Opětovně připomínám, že státní zastupitelství je součástí moci výkonné a ministr spravedlnosti nese za jeho fungování plnou politickou odpovědnost. To je také důvodem jeho pozvání na tuto mimořádnou schůzi.
Předseda Výboru pro bezpečnost Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR má rovněž právo udělit na schůzi se souhlasem výboru slovo i jiným osobám, a to v souladu s §39/5 Zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny P ČR. To platí obzvláště v případě, že taková osoba projeví zájem před výborem promluvit.
Radek John, předseda Výboru pro bezpečnost Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Veciverejne.cz