John (VV): Otevřený dopis ministerstvu financí

19.07.2012 15:26 | Zprávy

Ministerstvo financí vyzvalo Věci veřejné, aby ze svých webových stránek odstranilo článek pod názvem "Obce mají povinnost kontrolovat výherní hrací přístoroje". Jak vyplývá z dopisu, ministerstvo zásadně odmítá závěr vyplývající z tohoto článku. Věci veřejné to vnímají jako souhlas ministerstva s hazardem v českých obcích a městech.

John (VV): Otevřený dopis ministerstvu financí
Foto: Repro TV Prima
Popisek: Radek John burácí v nedělní Partii na Primě

S tímto stanoviskem se VV nemohou ztotožnit a svůj odmítavý postoj vyjádřily prostřednictvím otevřeného dopisu předsedy strany Radka Johna ministerstvu financí.

Vážený pane náměstku,

reaguji na Váš dopis k interpretaci zákona č. 202/1990 Sb. o loteriích a jiných podobných hrách, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „loterijní zákon“).

Potvrzuji, že naše tiskové oddělení informovalo média o povinnosti obcí kontrolovat výherní hrací přístroje a to bez ohledu na vyhlášky. Na platnosti všech informací uvedených v této zprávě nadále trváme.

V diskutovaném článku je citován zákon a doslovně se zde uvádí: „Podle stávajících právních předpisů nesmí být v hernách vyšší počet video loterijních terminálů než mechanických výherních přístrojů“. Z uvedeného jasně vyplývá, že nehovoříme o počtu kusů či dokonce omezení maximálního počtu přístrojů, jak se ohrazujete ve Vašem dopise, ale o vzájemném poměru jednotlivých typů terminálů. K tomuto tvrzení nás vedl nález Ústavního soudu 202/2011, který uvádí:

 „Ústavní soud na základě popisu zařízení dospěl k závěru, že charakter ineraktivních videoloterijních terminálů, neumožňuje jejich podřazení pod úzkou definici výherního hracího přístroje podle § 17 odst. 1 loterijního zákona, neboť videoloterijní terminály jakožto koncové herní stanice, které jsou součástí širšího a složitějšího systému, jehož jádro je umístěno centrálně, postrádají vlastnost kompaktnosti, kterou vyžaduje definice obsažená v § 17 odst. 1 loterijního zákona.“
Pro úplnost uvádím, že interaktivní videoloterní terminály nazývá Ministerstvo financí „jiná technická herní zařízení“.

Z výše citovaného nálezu je zřejmé, že interaktivní videoloterijní terminály jsou jiným zařízením než výherní hrací přístroje. Loterijní zákon rovněž v § 43 odst.7 stanoví: „ Loterie a jiné podobné hry, které nesplňují všechny podmínky tohoto zákona, nelze povolit.

Na základě výše uvedených faktů musíme trvat na svých tvrzeních a to, že Ministerstvo financí jednalo proti právně a proti ústavně, pokud povolilo do heren vyšší počet interaktivních videoloterijních terminálů, než je počet výherních hracích přístrojů v téže herně.

Uvedené právní předpisy rovněž jasně definují, povinnost obcí kontrolovat všechny herny na svém území. Pokud dojde ke zjištění, že interaktivní videoloterijní terminály převyšují ve svém počtu výherní hrací automaty v provozovně, pak je obec povinna požadovat na Ministerstvu financí, podle shora uvedených právních předpisů, požádat o zrušení povolení k provozu. Ministerstvo financí je pak povinno toto povolení zrušit a případně vydat postihy za nesplnění.

Věřím, že jsem dostatečně ozřejmil nepochopení našeho sdělení a že Ministerstvo financí bude konat vše pro maximální omezení hazardu v České republice.

V úctě,

Radek John, předseda VV

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Veciverejne.cz

Radek Koten byl položen dotaz

Nezávislost

Myslíte, že je šance, že se vymaníme ze závislosti na jiných? Proč bychom měli být věčně závislí na Rusku nebo USA?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Solařová (ANO): Starosta Malačka a jeho falešné sliby

22:31 Solařová (ANO): Starosta Malačka a jeho falešné sliby

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke zvyšování nájemného ve Znojmě.