Aktuální situace ve vládním táboře - neochota části poslanců ODS hlasovat pro vládní návrh zvýšení přímých daní nebo podmínka LIDEM o svázanosti hlasování o DPH se zákonem o tzv. církevních restitucích - přerůstá ve zpochybnění existence celé vlády. Přestože důvody sporu mohou být u jednotlivých aktérů různé, podstatné je, že spojení hlasování o DPH s hlasováním o důvěře vládě nenastoluje jen možnost pádu vlády, ale i rozpuštění poslanecké sněmovny a možnost vyhlášení nových voleb. Je zřejmé, že vládní koalice se tomuto vývoji bude snažit za každou cenu zabránit. Odklad přijetí zákona o zvýšení DPH proto není konečný, jeho cílem je získat čas pro přesvědčení neloajálních poslanců ODS k podpoře návrhu. Namísto věcné debaty nad tímto zákonem převládá snaha prosadit ho za každou cenu, a to navzdory varování mnoha ekonomických odborníků. Neustálé změny zákonů upravujících daňovou oblast se negativně projevují ve snižující se koupěschopnosti a poptávce většiny domácností a zároveň vnášejí do podnikatelského prostředí prvky nestability. Dalším zvýšením DPH bude pokračovat snižování životní úrovně většiny obyvatel ČR. To by pak mělo negativní vliv i na další vývoj celé české ekonomiky. KSČM považuje předložený balíček za celkově nekoncepční, a proto ho v žádném případě nemůže podpořit.
Cílem KSČM je prosazovat taková opatření, která povedou k hospodářskému růstu. Je třeba začít realizovat proexportní opatření, strategicky zaměřené nejen na země EU, ale i na rostoucí trhy, zejména zemí BRICS. Je třeba zvýšit tuzemskou koupěschopnou poptávku, podpořit vytváření investic. Reálná opatření, která KSČM bude prosazovat, jsou zavedení progresivního zdanění fyzických i právnických osob, zdanění dividend, zrušení zastropování veřejného zdravotního pojištění. Oproti nekoncepčnímu předloženému balíčku vládní koalice bude KSČM prosazovat alternativní, odlišně strukturovaný, reálný přístup.
V případě zákona o tzv. církevních restitucích KSČM i nadále trvá na tom, že žádnými restitucemi nejsou, naopak jsou nehorázným darem církvím v době špatné hospodářské situace ČR. Jsou darováním majetku, který církev nevlastnila, ale měla ho svěřený pouze do péče. Vláda však hodlá tyto majetkové přesuny prosadit i proti vůli většiny občanů ČR. KSČM aktivně sbírá podpisy občanů pod petici www.stopcirkevnimrestitucim.cz. V průběhu měsíce pak pod text této petice shromáždila již více než 20 000 podpisů, které hodlá předat Petičnímu výboru PS PČR dne 18. 9. v rámci vlastní protestní akce proti církevním restitucím. KSČM je připravena navrhnout přerušení projednávání zákona o tzv. církevních restitucích, aby mohlo před jednáním o zákoně proběhnout slyšení zástupců petičních výborů. KSČM hodlá i nadále aktivně vystupovat proti návrhu tohoto zákona.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: KSČM