Výkonný výbor ÚV KSČM se zabýval aktuální politickou situací, kdy v důsledku vnitřních sporů v ODS přenášejících se do vládní koalice dochází k další vládní krizi. K tomuto dění přijal VV samostatné stanovisko.
Členové výkonného výboru se seznámili se zevrubnou informací o celkovém zabezpečení volební kampaně KSČM a prodiskutovali další postup v ní.
Projednali rovněž informaci o značně neutěšené bezpečnostní situaci v ČR v posledním roce. Předložený materiál zpracovaný odborným zázemím strany konstatuje, že reforma Policie ČR, spočívající hlavně v krácení financí, je nesystémová. Výsledkem je změť nesmyslných opatření „na politický efekt“, neřešících kriminalitu a organizovaný zločin v jeho různých podobách. Tzv. reformy uvnitř bezpečnostních složek často slouží zájmům lobbistických skupin, které tím zahlazují stopy a znemožňují vymahatelnost práva. A právě na nedostatečnou vymahatelnost práva si stěžuje i mnoho občanů. Materiál se mj. zabývá značnou trestnou činností policie, fungováním GIBS, korupcí, organizovaným zločinem, terorismem i extremismem. Velká pozornost se v něm také věnuje Integrovanému záchrannému systému. Pro jednotlivé oblasti jsou odborníky navrhována i konkrétní řešení. Členové VV se v diskusi zaměřili mj. na návrh vlády na posílení kompetencí městské a obecní policie, s nímž KSČM nesouhlasí. Jednak se tím přenášejí další náklady ze státu na obce, aniž by byla obecní policie schopna kladené požadavky plnit. Navíc, obecní policie by měla prioritně plnit své povinnosti ve vztahu k dodržování veřejného pořádku, místo aby suplovala např. roli dopravní policie a zaměřovala se na výdělek při vybírání pokut za dopravní delikty. Materiál vzal VV na vědomí, jde o pravidelnou zprávu, která slouží jako východisko pro další konkretizaci návrhů KSČM.
Výkonný výbor rovněž projednal přístupy strany k chystaným změnám ve školství. Projednávaný materiál hodnotí postup ministra Fialy od jeho nástupu do funkce a shrnuje současnou situaci ve školství. Až absurdní úrovně dosahuje podle názoru KSČM nárůst počtu soukromých škol, což se promítá i do kvality výuky. KSČM soudí, že je nutné se zaměřit prioritně na kvalitu výuky, s čímž souvisí i zpřísnění podmínek akreditace škol. Materiál rovněž rozebírá zahraniční zkušenosti se zaváděním školného. Členové VV se shodli na prioritách KSČM v této oblasti, mezi něž patří zejména posílení veřejného školství, financovaného z veřejných zdrojů, jako základu vzdělávací soustavy na všech stupních, odmítnutí školného v jakékoliv podobě, vytvoření systému sociálních a prospěchových stipendií pro studenty vysokých škol, zvýšení počtu veřejně dotovaných kolejí a ubytoven i levných stravovacích kapacit pro studenty. Mezi další úkoly patří zajištění uznávání studijních programů a diplomů českých vysokých škol na celoevropské úrovni, zamezení postupující devalvaci vysokého školství, způsobené především jeho extenzivním rozvojem, posílení podílu vysokých škol na výzkumu a vývoji a další.
VV ÚV KSČM dále projednal běžné ekonomické a organizační otázky a informace o práci poslanců a senátorů PČR i poslanců Evropského parlamentu.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kscm.cz