Klán (KSČM): O politických názorech mládeže

22.07.2012 21:35 | Zprávy

Je mládež pravicová, nebo je lhostejná k politice? Kolik mladých lidí je schopno se zajímat o politické události? Jak hodnotí naši demokracii? A jak se dívají na budoucnost? Takové a jiné otázky dostávám poměrně často. A není jednoduché na ně odpovídat. Leccos mohou napovědět a vysvětlit výsledky seriózních sociologických šetření. Z dat zjišťovaných výzkumnými agenturami, také Klubem společenských věd, získáváme konkrétní fakta o stavu věci.

Klán (KSČM): O politických názorech mládeže
Foto: kscm.cz
Popisek: Logo KSČM

Víme, že podstatná část mladé generace, podobně jako celá populace, hodnotí politickou situaci v České republice dlouhodobě negativně. Více než polovina mladých do třiceti let ostře kritizuje vládu i politiku pravice a důvěru k ní nemá i mnoho dalších mladých lidí. Téměř polovina mladší populace souhlasí s návrhem na uspořádání předčasných voleb. Již tento uvedený fakt ukazuje na charakter jejich postoje k politické současnosti.
 
Nejinak je tomu v jejich postojích k tak sledovaným pojmům, jako jsou demokracie a svoboda. V průběhu posledních let došlo u celé české populace k ústupu od iluzí o těchto »fenoménech«. Třetina lidí je názoru, že demokracie u nás neexistuje. A mládež? Hodnotí současnost ne sice tak výrazně a kriticky, ale přece jen pětina z ní je k demokracii u nás velmi kritická a polovina mládeže má o stavu naší demokracie velké pochybnosti. V každém případě vnímají tuto skutečnost velmi citlivě.
 
A svoboda? Pro mladé lidi tak vysoce uznávaný pojem! Postupně ztrácí na podpoře. Statisticky vyjádřeno se za posledních pět let o její existenci v naší společnosti vyjadřuje minimálně o šest procent mládeže méně než před dvěma roky. Podle podstatné části mládeže u nás nefunguje ani demokracie, ani svoboda.
 
Často se hovoří o názorech mladých na minulost, především na tu nedávnou před Listopadem. Dívají se na ni rozdílně, diferencovaně. Nicméně dvě pětiny mladých lidí neumělo, anebo nemohlo, z různých důvodů, na otázku odpovědět. V hodnocení jednotlivých desetiletí »polistopadové« éry posuzují i kvalitativní vývoj jednotlivých oblastí společenského života odlišně. Za nejlepší považují devadesátá, ale i osmdesátá léta minulého století. A naopak za nejhorší, na základě získaných informací, pak léta padesátá. Ve srovnání s celou populací jsou názory mládeže na léta před rokem 1990 skeptičtější, než hodnocení generací starších.
 
A jak se dívají mladí lidé na budoucnost naší společnosti? Lze říci, že pozitivněji než starší. Téměř polovina mladých vidí svoji budoucnost v období po deseti letech celkem dobře, nanejvýš s menšími problémy. Další třetina má na příští léta kritický náhled a pětina pak nemá žádnou představu o tom, jak bude vypadat česká společnost za deset let.
 
Obnovu předlistopadového systému považuje mládež, stejně jako téměř celá populace, za neuskutečnitelnou. Skepticky se dívají jak na možnou prosperující socialistickou společnost, tak i na současné kapitalistické zřízení. Nejvíce, čtvrtina mladých, očekává a má za to, že za deset let bude u nás kapitalismus s vážnými problémy a nedostatky.
 
Lépe pak vyznívají přání a představy mladých lidí o charakteru budoucí společnosti, pokud je však mají, jedná se o neobvyklý mix. Ve svých představách vycházejících ze směsice dnešní kapitalistické společnosti, sociálně demokratického zřízení či jiného systému. Moderní sociálně spravedlivý, socialistický režim však preferuje pětina mládeže, a to není málo.
 
Právě proto můžeme říci, že hledaný názorový směr mladých lidí, a mládež hledající je, vychází z jejich přirozené schopnosti dobrat se pravdy a spravedlnosti. Mladí nejsou pravicovější, než byly předchozí generace dnes již třiceti až pětačtyřicetiletých, kteří se až příliš zhlédli v idejích liberalismu a nekonečné svobody.
 
Někteří ze čtenářů mohou mít o názorech mládeže ze svého okolí poněkud odlišné poznatky. Skutečnost, že bereme v potaz výsledná data z výzkumu sledujícího mladou generaci z různých částí a vrstev společnosti, tzn. od mládeže z vesnic i velkoměst, od studentů i dělníků, od děvčat i chlapců, nám poskytuje pravdivý obraz politické orientace i názorů naší současné mládeže.

Jan KLÁN, poslanec PS PČR za KSČM

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kscm.cz

RNDr. Luděk Niedermayer byl položen dotaz

Co myslíte, že bude s budoucností Evropy a tedy i naší?

Jestli budeme jediný, kdo se bude snažit o ,,zelenou politiku"? A jaký to má význam pro životní prostředí, když se o ochranu klimatu budeme snažit jen my? Vždyť v porovnání třeba s USA nebo Asií jsme pidi světadíl. Nebo je podle vás nějaká šance, že by se politici v EU konečně probrali a začali také...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Piráti: OSA tlačí na další rozšíření poplatků, včetně umělé inteligence

4:29 Piráti: OSA tlačí na další rozšíření poplatků, včetně umělé inteligence

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k Ochrannému svazu autorskému.