Případnou realizaci obnovy bloků o výkonu 3 x 250 MW v elektrárně Prunéřov II. naplánoval ČEZ na základě podkladů, které mu před několika lety předložily Severočeské doly. Obnovený Prunéřov má být zásobován hnědým uhlím výhradně z Dolů Nástup Tušimice (dále jen DNT) s tím, že ekonomická návratnost přichází v úvahu po 25 až 30 letech jeho provozu. To znamená, že pokud by byl záměr dokončen v roce 2015, musel by DNT mít k dispozici zásoby uhlí do let 2039 až 2044. Přitom dne 16. 7. 2012 vydalo Ministerstvo životního prostředí Stanovisko k těžbě uhlí na DNT (na www.mzp.cz kód záměru MZP319), ve kterém Severočeské doly argumentují tím, že po roce 2029 bude v DNT k dispozici 18 milionů tun uhlí. Při znalostech budoucí roční spotřeby uhlí ve výši přes 9 mil. tun pro elektrárny Tušimice II a Prunéřov II vyplývá, že DNT ukončí svoji životnost už v roce 2031 a následujících 8 – 13 let by byla obnovená elektrárna bez uhlí!
V rozporu s tím se vyjádřil člen představenstva Severočeských dolů Vladimír Budinský v tisku a na webových stránkách důlní společnosti www.sdas.cz, že pro tento nový zdroj energie bude uhlí z DNT dostatek. Na základě jeho informací pak zřejmě reagovali ministři interpelovaní Kateřinou Klasnovou. "Například ministr financí Miroslav Kalousek mi v písemné odpovědi sdělil, že se na DNT nachází zásoby uhlí až do roku 2040, což mé zdroje považují na základě reálných údajů za naprostý nesmysl. Překvapuje mne, jak jistí jsou si ministři této vlády, aniž by vůbec zapochybovali, zda v Prunéřově nepromarní 25 miliard korun," sdělila Klasnová. Budinského tvrzení přitom již dříve rozporoval i Nadační fond pro boj proti korupci (více na www.nfpk.cz).
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PSP ČR