Domy s nulovou spotřebou energie – geniální návrh, nebo nesmyslná regulace EU?
Členské státy EU budou muset podle směrnice Evropské unie do roku 2018 zajistit, aby nové a nově významně rekonstruované budovy užívané a vlastněné orgány veřejné moci byly budovami s tzv. téměř nulovou spotřebou energie. Do roku 2020 mají tuto podmínku splňovat dokonce úplně všechny nové budovy, včetně soukromých. Centrum pro ekonomiku a politiku reaguje na tuto další z iracionálních aktivit Evropské unie novým sborníkem.
V části A uveřejňujeme texty ze semináře „Domy s nulovou spotřebou energie – geniální návrh, nebo nesmyslná regulace EU?“ z 11. ledna 2012. Vedoucí oddělení podpory obnovitelných zdrojů Ministerstva průmyslu a obchodu Pavel Gebauer tvrdí, že energetická regulace budov je rozumná. Poslanec Evropského parlamentu Ivo Strejček argumentoval, že směrnice o energetické účinnosti je výsledkem dlouhodobě chybné politiky unijních institucí i nerozvážných závazků, které na sebe členské země přijaly. Profesor ČVUT Karel Kabele vysvětlil, proč je definice domu s téměř nulovou spotřebou energie naprosto vágní. Redaktor Parlamentních listů Lukáš Petřík kritizoval evropskou směrnici jako další byrokratický nesmysl.
V části B přinášíme různé doplňkové texty. Místopředseda Sdružení majitelů domů Robert Axamit varuje, že náklady evropské regulace budou enormní. Podnikatel a bývalý výzkumný pracovník Petr Slanina argumentuje, že díky evropským regulacím člověk ztrácí svobodu na úkor byrokratického systému a stává se de facto jeho otrokem. Profesor pedologie Miloslav Kutílek dává do souvislosti střet o energii a oteplovací propagandu. Manažer controllingu Aleš Hrubý kritizuje potěmkinovské šílenství s obnovitelnými zdroji. Ondřej Krutílek z brněnského Centra pro studium demokracie a kultury zkoumá průběh implementace směrnice o domech s nulovou spotřebou energie v ČR. Jednatel AVE Bohemia, s.r.o. Petr Měchura dokazuje, že dům s nulovou spotřebou energie je pouhá fikce. Doktorand VŠE Tomáš Munzi kritizuje „nízkoenergetické“ chiméry evropských regulací. Ředitel Prague Twenty Lukáš Kovanda vysvětluje, proč evropské regulace končívají fiaskem.
Je příznačné, že anonymní a vzdálené bruselské rozhodování umožňuje schvalovat normy, které jsou v rozporu se zájmy evropských občanů, posilují moc lobbistických skupin a oslabují víru v demokratické principy. Směrnice o budovách s téměř nulovou spotřebou energie je příkladem protitržního nadstátního centrálního plánování, které se nám všem vymstí. Přeji inspiraci a pozorné čtení.
Václav Klaus, sborník CEPu č. 96/2012
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Klaus.cz
Obvinění
Nemyslíte, že je zvláštní, že v případě, že jde o někoho z opozice, konkrétně teď myslím vás nebo Babiše, tak policie začíná jednat vždy před volbami, kdy se rozpoutává celá kauza? A máte dojem, že se tu měří všem stejně?
Další články z rubriky
22:31 Komrsková (Piráti): Pražané odevzdali rekordních 644 tun pneumatik
Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k pneumatikám.
- 21:01 Jílková (KDU-ČSL): Hlasování nula, jen obstrukce. Fakt nepotřebujeme změnu jednacího řádu?
- 20:06 Ministr Baxa: Děkuju Milionu chvilek pro demokracii
- 19:03 Rajchl (PRO): Ti, kdo schvalují migrační pakt, zrazují naši zemi
- 18:02 Michálek (Piráti): ODS umetla cestu Babišovi k miliardám za státní zakázky
- 17:04 Okamura (SPD): U ČT máme řešit objektivitu vysílání, ne zvyšování koncesionářských poplatků