Klimek (VV): Ne těžbě břidlicového plynu v Beskydech

22.07.2012 17:25 | Zprávy

Krajská rada Věcí veřejných ve Zlínském kraji se ohrazuje proti aktivitám těžařských společností, které plánují provést průzkum a následnou těžbu břidlicového plynu nebezpečnou metodou hydraulického štěpení v regionu Valašska. Těžba je plánována na 946 km2 a dotkla by se dvacítky obcí.

Klimek (VV): Ne těžbě břidlicového plynu v Beskydech
Foto: veciverejne.cz
Popisek: Logo Věcí veřejných

„Podle nejnovějšího posudku České geologické služby je těžba břidlicového plynu na Valašsku velmi riziková. S tímto názorem se ztotožňujeme a společně s veřejností sdílíme obavy z možné kontaminace zdrojů podzemní pitné vody,“ uvedl Martin Klimek.

Valašsko není vhodnou lokalitou pro těžbu štěpením i z dalšího důvodu. „Vrty se provádí do hloubky několika kilometrů. Tam se skály navrtávají a pod velkým tlakem se do nich pumpují miliony litrů vody a dalších chemických látek, aby skálu rozdrolily. Takové množství vody je potřeba do míst nějak dopravit. Dotčená území nedisponují přístupovými cestami, což znamená, že těžká technika naprosto zdevastuje krajinu nejen při samotné těžbě, ale i tím, že se musí na místo těžby dostat,“ doplnil Martin Klimek.

Z vrtů se po vytěžení společně s plynem valí také kontaminovaná voda, která podle některých informací obsahuje tisíce litrů karcinogenních látek. „Věci veřejné dlouhodobě v regionu prosazují environmentální politiku. Hydraulické štěpení je tak pro nás naprosto nepřijatelné,“ uzavřel Martin Klimek.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Veciverejne.cz

RNDr. Luděk Niedermayer byl položen dotaz

Co myslíte, že bude s budoucností Evropy a tedy i naší?

Jestli budeme jediný, kdo se bude snažit o ,,zelenou politiku"? A jaký to má význam pro životní prostředí, když se o ochranu klimatu budeme snažit jen my? Vždyť v porovnání třeba s USA nebo Asií jsme pidi světadíl. Nebo je podle vás nějaká šance, že by se politici v EU konečně probrali a začali také...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Piráti: OSA tlačí na další rozšíření poplatků, včetně umělé inteligence

4:29 Piráti: OSA tlačí na další rozšíření poplatků, včetně umělé inteligence

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k Ochrannému svazu autorskému.