Křeček (ČSSD): Kauza Bárta. Ani půjčka, ani dar

10.03.2012 9:03 | Zprávy

V probíhajícím soudním řízení s poslancem Bártou a spol. je prvořadá pozornost veřejnosti, ale i sdělovacích prostředků věnována tomu, zda poslanec Bárta finanční prostředky jiným poslancům půjčil, nebo zda šlo z jeho strany o dar.

Křeček (ČSSD): Kauza Bárta. Ani půjčka, ani dar
Foto: David Sedlecký / wikipedia.org
Popisek: Poslanec Stanislav Křeček

Myslím, že si opět zaděláváme na další deformaci právního vědomí společnosti: zda šlo o dar, nebo půjčku, vůbec není podstatné. Toto odlišení by mělo význam jen tehdy, pokud by se jednalo o občanskoprávní spor mezi žalobcem, který tvrdí, že šlo o půjčku, která má být vrácena, a  žalovaným, který se brání tvrzením, že šlo o dar, a nic vracet nehodlá. V předmětné věci ale o nic takového nejde, jedná se o trestní řízení, která rozhodnou o tom, zda Bárta naplnil skutkovou podstatu trestného činu úplatkářství, tedy zda poskytl peníze v souvislosti s obstaráním věci veřejného zájmu. Důležité je jen to, zda se jednalo, či nejednalo o  veřejný zájem. Forma poskytnutí finančních prostředků vůbec nerozhoduje, neboť i půjčkou (třeba za neobvykle výhodných podmínek) může být (jednalo-li se o snahu ovlivnit to, co je ve veřejném zájmu) skutková podstata tohoto trestného činu naplněna. Jde o to, zda ovlivňování vnitřního života politických stran (tedy například složení kandidátky nebo snaha některých funkcionářů o loajalitu členů) může, nebo nemůže být věcí veřejného zájmu, a tedy trestního řízení. Nebo zda nějaké formy ovlivňování mohou být „jen“ neetické, pro politickou kulturu státu zcela nepřijatelné (například poskytování finančních prostředků), ale nikoliv trestné. To se ovšem týká i nedávného obvinění některých členů ČSSD v Praze 9.

Nemá tedy podle mého názoru pravdu Stanislav Balík, pokud v článku Mezi sněmovnou a soudem (LN 5. 3.) tvrdí, že soud s Bártou nemá žádné dobré východisko, neboť „… když vyhraje, bude se neodbytně vtírat pocit, že  vládní politici jsou beztrestní. Prohrajeli, jen utvrdí názor veřejnosti, že politici jsou lumpové.“ Nemyslím, že by toto mohlo být jediné poučení. Veřejnost by se měla dozvědět, zda vnitřní poměry v  politických stranách mají posuzovat pouze voliči, nebo zda k takovému posuzování je kompetentní i státní zástupce a policie.

Když jsem nedávno četl údajný výrok státní zástupkyně, že „ovlivňování poslance je vždy trestné“, nezbývalo mi než pozdvihnout obočí a pevně doufat, že takový výrok nikdy nepadl…

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: cssd.cz

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Neoprávněná činnost pro cizí moc

Dobrý den, mám dotaz k tomu novému chystanému zákonu, který má trestat neoprávněnou činnost pro cizí moc. Nechápu, co je tím myšleno. Vy ano? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihov...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Paroubek (ČSSD): Seriozní politické jednání vypadá jinak

11:02 Paroubek (ČSSD): Seriozní politické jednání vypadá jinak

Komentář předsedy ČSSD k vyjednávání o účasti strany na projektu STAČILO!