Existuje podezření, hraničící s jistotou, že libčeveská organizace byla zneužita pro politické hrátky, které řídí dovedný kmotr v pozadí. Navíc důvody uváděné v „Prohlášení členů výboru MO Libčeves k odchodu z ČSSD" jsou z valné části fiktivní, jedná se o účelově shromážděné informace sloužící pro dehonestující kampaň. Opírají se o informace posbírané v diskuzích na internetu, zaslechnuté v kuloárech, které mají relevanci blížící se pavlačovým drbům typu „jedna paní povídala..."
Vezmeme-li argumenty bývalých členů ČSSD z Libčevse popořadě:
Libčeveští obviňují vedení kraje a ČSSD z „mafiánských a zločinných praktik" - což je velmi podivné od lidí, kteří se přikloní k postavám jako Petr Benda, s pověstí veksláka a kuplíře, jenž se stal Paroubkovým souputníkem na politické scéně. Pěkně se o tom píše v článku Reflexu Bony a klid.
V případě kauzy Fond hejtmanky jde opět o snůšku nesmyslů: Fond hejtmanky poskytuje finanční prostředky na granty a dotace, z nichž se financuje například výstavba dětských hřišť, kultura a akce pro zdravotně postižené. O tyto prostředky mohou žádat všechny fyzické i právnické osoby, pokud splňují podmínky řízení. Odkud plynou peníze do tohoto fondu, je jasně stanoveno v jeho stanovách: z rozpočtu samotného kraje (částku určuje zastupitelstvo kraje), z úroků z prostředků fondů na bankovním účtu a z dalších zdrojů, jakými jsou dary, dotace nebo příspěvky dalších subjektů. Rozdělování těchto prostředků je naprosto transparentní, vedení ÚK k němu každoročně vydává přehled uskutečněných investičních dotací. Každé jednotlivé přidělení dotace prochází regulérním kolektivním procesem posouzení, vyhodnocení a případného schválení na základě splnění podmínek a účelovosti. Obdobné fondy existují i v mnoha jiných krajích, např. Fond Vysočiny nebo program individuálních dotací, který vyhlašuje Jihomoravský kraj.
Obvinění z podněcování nepokojů na Šluknovsku je opravdu silná káva. Je to právě vedení Ústeckého kraje, které celou situaci předvídalo a snaží se ji řešit: příkladem je dlouho připravovaný balíček legislativních opatření, který by měl omezit nejzávažnější
patologické jevy jako je zneužívání sociálních dávek, drobné krádeže a obtěžování občanů, herny a další. Kraj předložením balíčku vládě a parlamentu podpořil postižené obce a města, s cílem aby byla konkrétní opatření co nejrychleji uvedena do života - že jim vláda a dokonce a bohužel i někteří politici v regionu hází klacky pod nohy je smutná skutečnost.
K problematice ostravských kalů se kraj i krajští politici vyjádřili už mnohokrát a pokaždé se stejným stanoviskem - se skladováním a spalováním zásadně nesouhlasí. Nicméně úředníci kraje nemají možnost postupovat nezákonně, čili při splnění podmínek musí licenci či povolení udělit. Samotnou likvidaci kalů dojednalo ministerstvo a realizují ji soukromé firmy. Úřad podnikl všechny kroky, aby zajistil co nejvyšší bezpečnost a přísný dohled nad celým procesem zajišťovaný několika nezávislými institucemi. Celá akce je pod kontrolou a splňuje podmínky stanovené zákonem pro uskladňování a spalování tohoto konkrétního druhu odpadu. Lživá obvinění Arna Fišery z braní úplatků jsou potom už jen dokreslením podpásových argumentů, kterých je prohlášení libčeveských plné.
Kauza radního Jakubce a jeho domnělého propojení s Lukášem Kohoutem je pochybná a založená na dezinformacích, které přiživuje především Jiří Paroubek a jeho přívrženci. Celou tuto kauzu je nutné odmítnout jako řízenou provokaci proti radnímu. Lukáš Kohout je usvědčený podvodník, který byl pravomocně odsouzen a nyní je opět trestně stíhán. Je potom s podivem, že se najdou lidé, kteří věří tvrzením tohoto vysoce nedůvěryhodného člověka.
Případ Evy Bulasové skončil rezignací na její funkci ředitelky. Podle informací kraje nyní pracuje jako externistka - manažerka projektu Ústeckého kraje hrazeného z operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost. Paní Bulasová jako externistka není zaměstnancem krajského úřadu ani není placena ze mzdových prostředků krajského úřadu.
Je také s podivem, s jakou frekvencí jsou politickými oponenty vytahovány znovu a znovu na světlo spekulace o Romanovi Houskovi, aniž by byly podloženy nějakými konkrétními informacemi. Člověk se může jen divit, jak se tento marginální případ
Může se ocitnout po tolika letech v hlavním zpravodajství České televize - což vede k logické otázce, jestli tomu někdo z řad Paroubkových souputníků intenzívně nepomáhá.
Ilustrační foto: Hans Štembera
K VĚCI:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ČSSD