MPSV: Projekt proti nelegální práci ušetří ročně miliardy korun

17.09.2011 14:00 | Zprávy

Díky projektu "Docházka nezaměstnaným - DONEZ" hodlá ministerstvo práce a sociálních věcí společně s Úřadem práce ČR účinně bojovat proti nelegálnímu zaměstnávání ztížením podmínek "práce na černo" jak pro nezaměstnané, tak pro firmy.

MPSV: Projekt proti nelegální práci ušetří ročně miliardy korun
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek z TOP 09

Projekt využije hustou sít kontaktních míst Czech POINT. Ty budou nyní zjednodušovat komunikaci s úřadem práce díky možnosti vyřizování formalit. Vytipovaní uchazeči o zaměstnání tak díky projektu DONEZ budou docházet na nejbližší kontaktní místo Czech POINT v určený čas v běžné pracovní době, kde obdrží nabídku volných pracovních míst.

Cílovou skupinou kontrol budou zejména uchazeči dlouhodobě nezaměstnaní, uchazeči s opakovanou evidencí či uchazeči, kteří měli v posledních šesti měsících zaměstnání kratší než deset dní. Současně bude ztížena nepoctivým zaměstnavatelům organizace nelegální práce. O času návštěvy bude totiž uchazeč o zaměstnání obeznámen maximálně tři dny předem.

„Jestliže se nezaměstnaný v určený čas nedostaví na Czech POINT, bude se zjišťovat důvod nedodržení této zákonné povinnosti vůči úřadu práce. Pokud bude důvodem například pohovor na novou pozici či nemoc, je uchazeč omluven řádnou omluvenkou. V případě bezdůvodné absence uchazeče zahajuje úřad práce správní řízení, které může vést až k vyřazení uchazeče z evidence úřadu práce a odebrání dávek," říká ministr Jaromír Drábek. Permanentně by pak měla být v systému kontroly vždy zhruba dvacetina nezaměstnaných v České republice.

Využitím kontaktních míst veřejné správy v rámci sítě Czech POINT pro kontakty se zmíněnými skupinami uchazečů dojde k posílení kontrolního mechanismu, který má znesnadnit uchazečům nelegální práci v rámci tzv. šedé ekonomiky.

Ministerstvo práce a sociálních věcí uzavřelo s Českou poštou, která bude službu zprostředkovávat, smlouvu v hodnotě téměř 234 milionů korun. „Pokud předpokládáme, že se cca sedm procent ekonomicky aktivní populace věnuje nelegální práci, tak znesnadněním jejího výkonu a efektivnějším výkonem kontroly bude roční ekonomický přínos v řádech miliard korun," řekl ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek. Z hlediska dostupnosti je síť Czech POINTů provozovaných Českou poštou pro tento projekt nejvhodnější.

Projekt je financován z Evropského sociálního fondu prostřednictvím Operačního systému Lidské zdroje a zaměstnanost.

Dále čtěte:
Sociolog nemá práci. Prchá do Holandska. Drábek: Smutný to případ
Ministr Drábek: Je třeba zvýšit motivaci k vytváření pracovních míst

##PROFIL 1374##

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Vlada.cz

Vláda České republiky byl položen dotaz

Peníze

Kam se podēly peníze z DPH? To není naivní dotaz,se zdražováním roste i DPH,lidem se nepřidává,firmy se nedotuji ,musí skončit,nebo utéct,tak kde jsou ty peníze?????

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Exner (STAN): Ti, co nevolí, volí i ty strany, které nesnášejí

16:06 Exner (STAN): Ti, co nevolí, volí i ty strany, které nesnášejí

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k nechození k volbám.