Americký miliardář Elon Musk, jenž se má stát spolupracovníkem příští administrativy Donalda Trumpa, v předvolební kampani před předčasnými volbami v Německu jednoznačně podpořil Alternativu pro Německo a prohlásil, že jen tato strana může Německo zase postavit na nohy. Vedle toho vyzval ke konání předčasných voleb ve Velké Británii a kritizoval např. i bývalou členku Evropské komise Věru Jourovou, která měla na starosti dodržování zásad právního státu.
Končící německý kancléř Olaf Scholz na to konto Muska okřikl, aby se nepletl do voleb v jiných zemích a v novoročním projevu sdělil Němcům, že to oni rozhodnou o složení příští vlády a ne nějaký miliardář.
Má být Tomio Okamura vydán policii za plakát s černochem?Anketa
Jenže netrvalo dlouho a Scholz, a s ním i celá EU sami dostali slovní kopanec. Od vládnoucích gruzínských politiků.
Předseda gruzínského parlamentu Šalva Papuašvili se Evropské unii vysmál.
„Ve stížnostech německých a francouzských úřadů na vměšování třetích stran do voleb je tolik ironie,“ napsal předseda gruzínského parlamentu na sociální síti X. „Doufejme, že samy si brzy uvědomí, že hanebným, hrubým a nezákonným zasahováním do gruzínských voleb podřezávají větve demokracie a suverenity, na kterých tak hrdě trůní,“ pokračoval.
So much irony in the German and French authorities’ complaining about foreign meddling in elections.
— Shalva Papuashvili ???? (@shpapuashvili) January 6, 2025
What a travesty to see the governments of Michael Roth and Nathalie Loiseau dare complain, hypocritically, about interfering in the elections of another country.
Hopefully, they…
„Oni (Paříž a Berlín) mluví o vměšování do voleb v jiných zemích? To je ironie, nebo jen fňukání Francie a Německa,“ vyjádřil svůj názor. Byli to právě politici a úředníci EU, kteří podpořili účastníky nepokojů v hlavním městě Gruzie Tbilisi v listopadu a prosinci 2024, připomněl Papuašvili.
Vzpomněl si na to, jak se politici sedící nejen v Bruselu vyjadřovali k podzimním gruzínským volbám do parlamentu, případně k volbám prezidentským, které proběhly o pár týdnů později.
Německo, Francie a Polsko odsuzují násilí v Gruzii a deklarovaly podporu prodemokratickému hnutí, napsala k tomu agentura AP. Ministři zahraničí Německa, Francie a Polska v úterý vyjádřili znepokojení nad „politickou krizí“ v Gruzii, dva dny poté, co byl bývalý fotbalista Michail Kavelašvili formálně uveden do úřadu prezidenta.
„Důrazně odsuzujeme násilí proti pokojným demonstrantům, médiím a opozičním vůdcům z minulého týdne a připomínáme odpovědnost gruzínských úřadů za dodržování lidských práv a ochranu základních svobod, včetně svobody shromažďování a svobody sdělovacích prostředků,“ napsali tři ministři ve společném prohlášení.
Podzimní parlamentní strany vyhrál vládnoucí Gruzínský sen, ale opozice tvrdí, že volby byly nelegitimní, protože je ovlivnila Ruská federace.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Miloš Polák