Maďarskou společnost, která vejce dodala Velkopavlovickým drůbežářským závodům a. s., totiž Evropská komise nezařadila na seznam drůbežářů disponujících tzv. obohacenými klecemi. Už včera kontroloři odhalili zásilku vajec nejasného původu v Olomouci a nařídili její vrácení výrobci do Polska.
Státní veterinární dozor zachytil dnes při kontrole ve Velkých Pavlovicích zásilku vajec z Maďarska. Producent Industrie eier Totkomlosi Tojástermelo dodal 216 400 vajec určených pro zpracování v potravinářském průmyslu. Maďarská společnost ale není na žádném ze schválených seznamů Evropské komise a je možné, že ještě používá tzv. neobohacené klece, které poskytují nosnicím méně komfortu. Tato technologie se přitom od začátku letošního roku nesmí v zemích EU používat.
Inspektoři Státní veterinární správy proto vydali příkaz nepustit vejce na český trh. Zásilku, která neodpovídá veterinární legislativně, nařídí buď zlikvidovat, nebo vrátit zpět dodavateli.
Evropská unie nařídila v roce 1999 producentům vajec, aby si nejpozději do konce roku 2011 pořídili pro své chovy klece, které slepicím poskytují lepší životní podmínky. V dodržování směrnice ale nebyly všechny členské země důsledné, a někde producenti vajec potřebné investice neprovedli. Tím získávají jednoznačnou konkurenční výhodu proti těm, kteří klece vyměnili a náklady musí promítnout do ceny vajec. České Ministerstvo zemědělství na problém upozornilo už v listopadu 2011. Všichni čeští drůbežáři už novou technologii používají.
Kateřina Böhmová
ředitelka Odboru komunikace MZe
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.