Z tohoto hlediska je srovnání s letišti Charles De Gaulle nebo J.F. Kennedy zcela nepatřičné a vyjadřuje pouze zbožné přání několika jedinců.
K hodnocení všech životních rolí Václava Havla se bude zcela jistě vracet nejenom naše, ale i budoucí generace. Pro mne osobně byl Václav Havel president a jako presidenta jsem jej vždy respektoval. Myslím si totiž, že respekt k funkci presidenta prostě patří a že je pro společnost škodlivé, pokud nedokáže respektovat autority.
Respekt však nelze v žádném případě zaměňovat za úctu. A úctu společnosti nikdo nezíská automaticky přijetím politické funkce. Dokonce si myslím, že sám Václav Havel by o tuto formu uctívání jeho osoby nestál. Způsob, který zvolilo několik jednotlivců z okruhu jeho přátel a který nakonec podpořila i současná vláda, připomíná bohužel více období před rokem 1989, než uváděné příklady z Francie a Spojených států.
Jedno praktické poučení z dnešního ceremoniálu na pražském letišti si přece jenom odnáším. Většina dnešních tzv. politických elit tento akt ignorovala. A to nejenom osobní nepřítomností na letišti, ale především mlčením k rozporuplným názorům veřejnosti na nové pojmenování letiště. Je vidět, že současní politici jsou na tom s odvahou skutečně špatně. Vyjádřit se k drobnosti typu název pražského letiště v situaci, kdy názor veřejnosti není jednoznačně "pro", jim nejspíš připadá nebezpéčné. Obzvláště pak před volbami.
Závěrem mne napadá pouze jedna otázka: "Mohou zbabělí politici rozhodovat dobře o osudu deseti miliónů občanů?"
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Vladimír Mana - profil