Od ledna 2013 by tedy měli mít lidé praktického lékaře, gynekologa, zubního lékaře či lékárnu v dosahu 35 minut, ovšem pozor – autem nebo prostředkem hromadné dopravy! U anesteziologie a intenzivní medicíny, gynekologie a porodnice, dětského lékařství, chirurgie či dlouhodobé péče už ale podle odborníků na ministerstvu stačí celá hodina.
Stanovení limitů dojezdnosti a dostupnosti péče vládou je jedna věc a druhá potom jejich praktická vymahatelnost samotnými pacienty. Dnes totiž nesou zodpovědnost za zdravotní péči především zdravotní pojišťovny a těm tato „všeho schopná“ vláda neustále ubírá potřebné peníze svými nepromyšlenými zásahy v podobě navyšování DPH a zhoršováním finanční situace většiny občanů.
Vláda navíc přichází se svým nařízením v době, kdy zdravotní pojišťovny uzavírají nové smlouvy se zdravotnickými zařízeními, a tak se tento dokument může stát vítanou záminkou k nenasmlouvání některé „zbytné“ péče. Výsledkem pak zřejmě bude rušení zdravotnických zařízení a postupné vzdalování pacientů od toho, co nutně potřebují k udržení svého zdraví, životů nebo vyléčení.
Není také zcela jisté, jestli takto stanovené limity vždy respektují dostupnost péče pro pacienty žijící v odlehlejších oblastech, případně jejich dopravní možnosti a aktuální zdravotní stav.
Mgr. Soňa Marková, poslankyně a stínová ministryně KSČM pro resort zdravotnictví
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kscm.cz