Bedřich Moldan, který za volební obvod Náchodsko kandiduje do Senátu, na začátku letošního léta navštívil starosty Broumova, Police nad Metují, Červeného Kostelce, zástupce CHKO Broumovsko, starostu i místostarostku Náchoda. Seznámil se se stanoviskem zástupců samospráv proti těžbě břidlicového plynu, kteří podpořeni občany protestují již několik měsíců. Výsledkem bylo rozhodnutí ministra životního prostředí zrušit původní rozhodnutí k průzkumům a vrátit celou problematiku na začátek. „Je dobré si připomenout, že hlavním aktérům těžby dnes ani tak nejde o to těžit plyn, ale postavit těžební infrastrukturu. Oni potřebují připravit skupiny hloubkových vrtů, na tom zbohatnou,“ říká svůj názor Bedřich Moldan: „Samotný vrt je velmi náročná záležitost, je to jako fabrika. Musí se postavit cesty a celá logistika. Je to nesmírně sofistikovaná záležitost.“
Jasným argumentem pro stanovisko Bedřicha Moldana, našeho významného odborníka na enviromentalistiku, je ochrana podzemních vod. Podle nových zpráv v odborném tisku jsou negativní dopady na životní prostředí těžby, ale i průzkumu větší, než bylo donedávna známo. „Zejména se ukazuje masivní kontaminace povrchových a podzemních vod, avšak nově se objevilo nebezpečí seismických poruch (tzv. mini-zemětřesení), které mohou být lokálně devastující. Tyto zprávy přicházejí zejména z USA, kde jsou až dosud s průzkumem a těžbou největší zkušenosti. Je tedy velmi nepravděpodobné, že se v průběhu následujícího období objeví něco ve prospěch břidlicového plynu. Spíše právě naopak,“ zdůrazňuje Bedřich Moldan.
Zdenka Hanyšová Celá
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: TOP 09