Pokud bude novela přijata, bude tím odstraněno letité nesystémové řešení rozdělení sdílených daní, kdy čtyři velká, tzv. statutární města, a to Praha, Brno, Ostrava a Plzeň dostávala až čtyřikrát větší množství finančních prostředků z přerozdělení sdílených daní, než menší obce a města. Magistráty těchto měst obhajují dosavadní praxi tím, že infrastruktura a pracovní zázemí těchto měst poskytuje služby i všem sídlům a občanům v jejich spádové oblasti, což je běžné i v zahraničí. Zapomínají však dodat, že v zahraničí se toto navýšení pohybuje ve výši cca 2,5 násobku, nikoliv však čtyřnásobku.
Pro obce a menší města v Královéhradeckém kraji to znamená, že obcím od počtu 100 až do počtu 100 tis. obyvatel bude namísto dnešních 4,3 mld. korun rozděleno 5,2 mld. korun, přesně o 863,5 mil. Kč více než dosud, což činí navýšení o 20 %. Příjmy těchto obcí by se vyrovnaly přibližně na částku 9 200 korun na obyvatele, což pro obce, které jsou nejvíce znevýhodněny současným systémem, znamená nárůst až 27 %. To je pro malé obce i města velmi významná pomoc. Pokud tedy čtyři zmíněná statutární města pocítí v důsledku této novely úbytek finančních prostředků, s určitostí a snadno jej v rozpočtu nahradí např. důsledným a objektivním soutěžením všech zakázek a investic, kde jsou možnosti úspor jistě daleko větší.
Doc. Ing. Jiří Oliva Ph.D., poslanec TOP 09 za Královéhradecký kraj
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: TOP 09