„Kostnice pod kostelem svatého Jakuba bude po Mincmistrovském sklepě a Labyrintu pod Zelným trhem, třetím podzemním prostorem, který brněnská radnice zpřístupní veřejnosti,“ připomíná primátor Brna Roman Onderka.
V roce 2001 začal před úpravami Jakubského náměstí systematický průzkum podzemí. Několik sond potvrdilo existenci rozsáhlého pohřebního komplexu. Z dosud provedených antropologických rozborů vyplynulo, že jsou zde pochovány oběti středověkých morových a cholerových ran, válečných událostí z doby třicetileté války a švédského obléhání.
Součástí úprav Kostnice byly i stavební práce. Stavbaři postavili nový vstup do kostnice. V době, kdy se dovnitř ukládaly lidské ostatky, byla přístupná pouze z kostela, zprostředka chrámové lodi po schodišti ukrytém pod kamennou deskou. Pro prohlídky vznikl nový vstup z Jakubského náměstí. Kostnice bude pro veřejnost zpřístupněna ještě před letní turistickou sezónou.
„Po statickém zajištění části kostnice pod náměstím a její technické úpravě sem byly za pomoci studentů archeologie znovu uloženy vyzvednuté ostatky již s ohledem na možné zpřístupnění veřejnosti. Lebky a dlouhé kosti jsou vyskládány do pyramid vyplněných menšími kostmi. Drobné kosti a úlomky jsou pak uloženy pod podlahou komor,“ popsal úpravy prostor kostnice primátor Brna Roman Onderka.
Jakubská kostnice je největší kostnicí v Česku a je druhou největší svého druhu v Evropě hned po pařížských katakombách. Nacházejí se tam ostatky asi padesáti tisíc lidí. Investiční akce „Zpřístupnění brněnského podzemí – část Kostnice“ je zařazena v rozpočtu kapitálových výdajů města Brna. Celkové rozpočtové náklady na tuto stavební akci jsou ve výši 33 miliónů korun.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Roman Onderka - profil