Ouzký (ODS): Fotovoltaika - raději pozitivní motivaci než povinnosti

06.02.2012 14:38 | Zprávy

Debata ohledně novely zákona o podporovaných zdrojích energie mezi zástupci provozovatelů tuzemských fotovoltaických elektráren se vyostřuje a ve vzduchu opět visí evergreen v podobě hrozby arbitráží.

Ouzký (ODS): Fotovoltaika - raději pozitivní motivaci než povinnosti
Foto: Archiv
Popisek: Europoslanec za ODS Miroslav Ouzký v Evropském parlamentu

Sporným bodem se tentokrát ukázala povinnost finančně přispívat na recyklaci vysloužilých fotovoltaických panelů. Přestože k dotovaným zdrojům energie mám své výhrady, volil bych v tomto případě jinou – otevřenější cestu.

Fotovoltaické elektrárny již více méně zaplnily vyhrazený prostor v energetickém mixu OZE (obnovitelné zdroje energie), kterým se Česká republika zavázala v přístupové smlouvě k EU. Z tohoto hlediska je další připojování nových velkých fotovoltaických elektráren zbytečné a na úkor jiných zdrojů OZE. Solární boom z roku 2010 se naštěstí v minulém roce neopakoval a tak stát řeší již v podstatě jen instalované zdroje. Jedním z ochranných řešení, kterým se ČR jistí, aby se po uplynutí životnosti fotovoltaických panelů nemusela starat o jejich recyklaci, je povinnost “solárníků” finančně přispívat na recyklaci vysloužilých panelů. Argumenty provozovatelů solárních zdrojů, že většina z nich již dobrovolně přispívá v rámci evropské asociace PV Cycle, jsou totiž jen slabou zárukou. Nicméně, ani nový zákon neposkytuje 100% záruku. Možnost obejít zákony a časté problémy s vymahatelností zákonu a předpisů hovoří proti podobným restrikcím.

Dejme výrobcům i trhu šanci

Vítám proto zapojení a aktivitu výrobců, a jak s oblibou často říkám, nechme volně fungovat trh. Provozovatelé solárních elektráren si zaslouží stejnou šanci, jakou dostaly například evropské a české asociace pro recyklaci a sběr PET láhví. Povinnost má nastoupit až pokud zjistíme, že dobrovolnost nefunguje. Nejprve pojďme zkusit nadávkovat pozitivní motivaci a restrikce nechme až úplně na konec.

Přestože se mi kroky vlády v tomto případě těžce obhajují, neboť z morálního hlediska to byl právě stát, kdo rozjel tuto šílenou solární kampaň a nalákal na ni investory, současné přibrzdění z jeho strany, by nemělo být argumentem pro arbitráž. Došlo pouze ke změně daňové zátěže a ta se mění často a většinou nepříznivě pro podnikatele.

Každopádně, z odborného, nepolitického pohledu je připojování dalších velkých solárních zdrojů v ČR nesmysl a za tím si stojím. Česká republika nikdy nebude solárním rájem a profitabilita zdejších fotovoltaických elektráren je umožněna pouze vysokou státní subvencí. Jejich přínos není v žádném ohledu ekologický, jak se nám mnohé zájmové skupiny snaží namluvit. Naopak představuje možnou budoucí ekologickou hrozbu. Nemluvě o zátěži na českou přenosovou soustavu, která je již dnes těžce zkoušena stejně zelenými větrnými parky na severu Německa.  Podobně jako v jiných případech bych byl nejraději, kdyby i zde rozhodla volná ruka trhu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Miroslav Ouzký - profil

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Paroubek (ČSSD): Seriozní politické jednání vypadá jinak

11:02 Paroubek (ČSSD): Seriozní politické jednání vypadá jinak

Komentář předsedy ČSSD k vyjednávání o účasti strany na projektu STAČILO!