V roce 2015 končí pronájem současných švédských stíhacích letounů Jas – 39 Gripen. Ve hře je několik variant včetně cesty Pobaltských států, které na vlastní stíhací letectvo rezignovaly a vzdušný prostor hlídají letouny členských států NATO.
„Jsem zastáncem vlastního nadzvukového letectva,“ řekl poslanec Věcí veřejných Viktor Paggio. „Doufám, že se vzhledem k napjatým rozpočtům výrobci střetnou ve férové soutěži a na straně státu nebude tento obchod doprovázen korupcí, jak tomu bylo na Ministerstvu obrany v minulosti. To by mělo garantovat přijatelnou cenu.“
Ministerstvo obrany už předloni vyzvalo případné zájemce o předběžnou nabídku nadzvukových letounů pro českou armádu. Svůj zájem o účast na tendru ohlásil švédský Saab, který usiluje o to, aby si Česko ponechalo stíhačky Gripen, a americký zbrojní koncern Lockheed Martin, který by mohl do soutěže přihlásit letouny F-16. Účast v případném tendru zvažuje také evropské konsorcium vyrábějící letouny Eurofighter, jež by v něm údajně chtělo nabídnout několik strojů Eurofighter Typhoon patřících italskému letectvu. Naposledy se objevily úvahy, že česká strana projevila zájem o starší stíhačky Eurofighter dnes sloužící v německém letectvu
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Veciverejne.cz