ČSSD vždy považovala a považuje tzv. Benešovy dekrety za platnou součást našeho právního řádu. Jejich zpochybňování odmítáme jak na domácí, tak na mezinárodní úrovni.
K tématu: Rakouský prezident opět rozvířil otázku dekretů
Doufám proto, že rakouský prezident Heinz Fischer nepoužil ve vztahu k nim výrok o „těžkém bezpráví", ani že nezpochybňoval jejich platnost. V opačném případě musím takové výroky odmítnout a označit je za politováníhodný exces, který může zbytečně poškodit česko-rakouské vztahy.
Ukazuje to také správný přístup ČSSD, která se stavěla realisticky k požadavku prezidenta Václava Klause na vyjednání výjimky z Lisabonské smlouvy týkající se právě tzv. Benešových dekretů. Tehdy byl náš postoj terčem kritiky Strany zelených, KDU-ČSL i některých politiků TOP 09.
Připomínám také, že podobné retribuční zákonodárství, jako jsou tzv. Benešovy dekrety, je dodnes součástí rakouského právního řádu. Jako premiér jsem ocenil roli těch sudetských Němců, kteří byli loajální vůči československé demokracii a kteří bojovali proti nacismu.
Není náhodou, že to byli právě němečtí sociální demokraté, kteří odmítali pronacistickou politiku Henleinovy strany. Bohužel, v komunálních volbách v květnu 1938 podpořilo tuto stranu 90% německého obyvatelstva, což zásadním způsobem přispělo k následnému vývoji událostí, které vyvrcholily zánikem první Československé republiky.
Jiří Paroubek, předseda ČSSD
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: cssd.cz