Zákon má tři hlavní části: za prvé upravuje vrácení nemovitostí (lesy, pozemky, budovy), za druhé paušální finanční náhradu za majetek, který se vydávat nebude. Za třetí je součástí majetkového vypořádání státu s církvemi i postupné snižování a nakonec úplné zrušení financování platů duchovních a dalších výdajů církví a náboženských společností ze státního rozpočtu.
Příprava zákona byla dlouhá a podílela se na ní řada lidí jak z koaličních stran tak zástupců církví. Věci veřejné konečnou podobu dohody respektují a jsou připraveny ji podpořit na vládě i v poslanecké sněmovně. Parametry konečné dohody považujeme za dohodnuté a dané. A to i přesto, že naše původní představy a volební program předpokládaly jiný způsob vyrovnání s církvemi. Věci veřejné jsou koaliční stranou a umí dělat kompromisy.
Jednu věc ale ani po roce ještě neumíme. Neumíme elegantně a mediálně srozumitelně prosadit tu část dohody, kterou jsme chtěli my. V tomto případě tedy získání odpovědi na otázku, z které části rozpočtu se budou vyplácet finanční náhrady církvím, tedy něco mezi jednou a dvěma miliardami ze státního rozpočtu ročně navíc. Tedy na otázku, kterou pokládáme po celou dobu vyjednávání. Státní rozpočet čekají těžké časy, to přiznává a hlasitě varuje i ministr financí. Je otázka, kde se bude brát na základní potřeby státu - zajištění bezpečnosti (policie v rizikových oblastech jako je Šluknovsko, vězeňství), alespoň na minimální investice do rozvoje konkurenceschopnosti (vzdělání, infrastruktura), zdravotnictví, sociální oblast.
Je tak nelegitimní, aby se koaliční strana ptala na zajištění zdrojů pro financování majetkového narovnání a chtěla bližší odpověď než jen Kalouskovo poněkud arogantní "Ze státního rozpočtu přece...“?
Věci veřejné nechtějí, aby tato vláda padla. Děláme vše pro to, aby vydržela celé volební období. Také proto už dnes naši rezortní ministři mají obavy z rozpočtu na roky 2013 a 2014. Počítají totiž s tím, že za své rezorty budou i v těchto letech odpovědní. Proto se dovolujeme ptát. Podle pana Kalouska je to ale drzé vydírání.
Mgr. Karolína Peake
místopředsedkyně vlády ČR
1. místopředsedkyně strany Věci veřejné
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Veciverejne.cz