Reguluje se postavení autorizovaných inspektorů, přináší zjednodušení v administrativních procedurách, ale obsahuje rovněž i diskutované oslabení kompetencí stavebních úřadů (obecných) jejich převedením na obecní úřady obcí s rozšířenou působností. Právě uvažované opatření přenosu kompetencí u významné části staveb, např. veřejné technické infrastruktury, stavby v působnosti speciálních stavebních úřadů a soubory staveb, jejichž součástí je jedna či více staveb v působnosti speciálních stavebních úřadů, vyvolalo poměrně značné pozdvižení u představitelů samospráv. Ti se pochopitelně postavili proti tomuto zásadnímu záměru, který v mnoha stavebních a souvisejících řízeních fakticky odstavil běžné stavební úřady do pozice pouze "připomínkového místa", jehož stanovisko není závazné. Obce by se pak proti rozhodnutím stavebních úřadů obcí s rozšířenou působností mohly v konečném důsledku pouze bránit žalobou u soudu.
Garančním výborem pro projednání stavebního zákona byl určen rozhodnutím pléna Výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj PS PČR. Právě na jeho půdě došlo k několika jednáním mezi zástupci koalice, ministerstva, Spolkem pro obnovu venkova a Sdružením místních samospráv. Těsně před klíčovým hlasováním o tomto vládním návrhu na půdě výboru došlo k dohodě, podle které ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský vzal v této části návrh ministerstva na oslabení kompetencí obcí s obecným stavebním úřadem zpět.
"Musím ocenit, že ministr odpovědně posoudil argumenty samospráv. Jeho vstřícný postoj by mohl být příkladem. Nešlo o úlitbu, ale o realistické zhodnocení váhy argumentů pro zachování stávajícího stavu," uvedl k jednání předseda výboru Stanislav Polčák, místopředseda hnutí Starostové a nezávislí. Podle něj rovněž SPOV a SMS ČR ustoupilo z některých dalších dílčích požadavků, jejichž prosazení nebylo shledáno za natolik zásadní. Výsledná podoba stavebního zákona proto byla schválena ve výboru napříč politickým spektrem. Předloha nyní míří do 2. a 3. čtení, kde se již ovšem neočekávají zásadní změny dojednaného textu novely.
"Poslanci klubu TOP 09 a Starostové se zavázali, že budou takoví hlídací psi neodůvodněných zásahů v neprospěch samospráv, v neprospěch prosazování principů decentralizace. Jsem rád, že v řadě případů se nám daří původní návrhy měnit v širším zájmu všech obcí a měst," podotkl k tomu Petr Gazdík, předseda klubu TOP 09 a Starostové. I podle něj však někdy může být určitý zásah do stávajícího postavení samospráv možný. "Jde vždy o posouzení odůvodněnosti každé takové změny. Nejen u stavebního zákona, ale i například u připravovaných zásazích do regionálního školství byly takové argumenty nedostatečné," uzavřel Gazdík.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: TOP 09