Roithová: Acta měla být zaměřena na postih pirátství, nikoliv na šikanování občanů

29.01.2012 8:00 | Zprávy

Poslankyně EP Zuzana Roithová kritizuje podpis ACTA

Roithová: Acta měla být zaměřena na postih pirátství, nikoliv na šikanování občanů
Foto: Martin Kovář
Popisek: Počítač, internet, klávesnice. Ilustrační foto.

"Acta měla být zaměřena na postih pirátství komerčního rozsahu a nikoliv na šikanování občanů. Proto budu velmi intenzivně usilovat o to, aby se pro občany na území EU takové praktiky nezaváděly," říká poslankyně EP Zuzana Roithová.

Je mi líto, že ACTA byla podepsána v této podobě, a že nebyly odstraněny nedostatky, které mohou působit řádným občanům obtíže.

Mezi pozitiva této smlouvy patří zvýšení standardů v některých signatářských zemích (např. Maroko, Mexiko), sjednocení úrovně některých technických definic a především oslabení velkoobjemového komerčního pirátství.

Systémovým problémem smlouvy je, že země, kde je největší objem pirátství (Čína, Indie, Brazílie) nebyly účastny jednání, a není pravděpodobné, že by ke smlouvě přistoupily, takže ani nelze očekávat zásadní průlom v ochraně duševního vlastnictví.

Pod tlakem Evropského parlamentu (více o našich aktivitách zde: http://www.roithova.cz/tiskove_zpravy/1037/) po přijetí Lisabonské smlouvy došlo k odtajnění textu ACTA alespoň pro poslance a za určitý úspěch považuji , že Komise prosadila na jednáních náš požadavek na zavedení garancí ochrany uživatelů a práva na spravedlivý proces.

Naopak Komisi vyčítám, že se nepodařilo během jednání do ACTA dostat oblast označení původu (zemědělského označení) potravin (např. Třeboňský kapr, Karlovarské oplatky atd.). Naopak za USA úspěšně proloboval zábavní průmysl všechny pro něj důležité věci. Španělsko a Itálie, země produkující řadu speciálních potravin, se nyní obávají, že se právní situace zemědělských označení na světových trzích může i zhoršit. A to se může týkat i ČR.

Moje další výhrady jsou tyto:
Aniž byla stanovena definice komerčního měřítka, rozšiřuje se trestněprávní postih i na relativně nekomerční aktivity - nikoli jen na organizovaný zločin.

Nově také státy budou mí povinnost provádět celní kontrolu i malých osobních zásilek.

Další vážný problém je to, že signatáři budou moci zavést na hranicích kontroly digitálního obsahu přenosných elektronických médií. Acta měla být zaměřena na postih pirátství komerčního rozsahu a nikoliv na šikanování občanů. Proto budu velmi intenzivně usilovat o to, aby se pro občany na území EU takové praktiky nezaváděly.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kdu.cz

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Vy jste teď sice pro zmrazení platů, ale co to řeší do budoucna?

Nemyslíte, že je třeba vyřešit vaše platy nějak komplexně, abyste brali přiměřeně se vším všudy? Ne že budete brát obří platy a ještě k domu dostávat obří náhrady. Vždyť to je výsměch všem a je jedno, že se teď snažíte problém oddálit, to není řešení. Nebo jak si to představujete za 5 let až by došl...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vondra (ODS): Evropská komise schválena. Zdržel jsem se hlasování

9:03 Vondra (ODS): Evropská komise schválena. Zdržel jsem se hlasování

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k nové Evropské komisi.