Ironií je, že se tato zpráva objevila právě v den, kdy stovky lidí v Moravskoslezském kraji podaly žádost o dotaci na nový uhelný kotel. Upsali se tak k tomu, že po dobu příštích 15 let budou, pod kontrolou krajského úřadu, topit uhlím.
Podle časopisu Ekonom se bude uhlíková daň s určitostí týkat uhlí, lehkého a těžkého topného oleje. Ve hře zatím zůstává i možnost dalšího zdanění plynu. S ohledem na to, jaká paliva budou nakonec zdaněna, stoupnou náklady domácností topících uhlím o tisíc až čtyři tisíce korun ročně. Naopak osvobozeny od daně mají být dřevo a biomasa.
"Ironií je, že se tato zpráva objevila v médiích v ten samý den, kdy stovky lidí čekaly, někteří už od půlnoci, před Krajským úřadem v Ostravě, aby mohli žádat o dotaci na nové kotle na uhlí," řekl poslanec Jiří Rusnok. Podle něj se tak příjemci dotace mohou dostat do finanční pasti. Ve smlouvě se totiž zavazují, že budou kotel, pořízený z dotačního programu, provozovat po dobu 15 let a umožní úředníkům pravidelně kontrolovat, co v něm spalují. Pokud nebudou topit uhlím, nebo kotel vymění, budou muset šedesátitisícovou dotaci vracet, nebo pořídit ekologičtější kotel, ovšem už za své. "Obávám se, aby příjemce dotace nečekal stejný osud, jako ty, kteří si před lety pořídili státem podporované kotle na plyn nebo elektřinu. Ceny elektřiny a plynu šly prudce nahoru a lidé se opět houfně vraceli k uhlí. Za podmínek, ke kterým lidé ke smlouvě přistoupili, by se jim přijetí dotace mohlo v příštích letech nepříjemně prodražit," dodal poslanec Rusnok.
"Striktní omezení dotace pouze na uhelné kotle tímto naprosto ztrácí smysl. Program je nejen diskriminační pro výrobce kotlů na dřevo a pelety, ale stává se nevýhodný i pro ty, kteří si nový uhelný kotel koupí," uzavřel Jiří Rusnok a zopakoval, že dřevo má být od budoucí daně osvobozeno.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Veciverejne.cz