SPOZ: Účtování za 400 dní práce zastupitelů Hlinska

22.12.2011 21:04 | Zprávy

Dne 18. října 2010 vstoupila v platnost koaliční smlouva uzavřená mezi SPOZ, ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a nezávislých kandidátů.

SPOZ: Účtování za 400 dní práce zastupitelů Hlinska
Foto: SPOZ
Popisek: Logo Strany práv občanů - Zemanovců

Jako zastupitel a jako člen rady města Hlinska za SPOZ, Vás chci seznámit s tím, jak se nám daří po 400 dnech společného působení ve vedení města plnit společné programové prohlášení na volební období 2010 – 2014.

HOSPODAŘENÍ MĚSTA

Dovolím si konstatovat, že v oblasti hospodaření města, se v zásadě daří naplňovat jednotlivé kapitoly schváleného rozpočtu tak, jak byly schváleny zastupitelstvem. Nastavené systémy úspor, zejména energií na vytápění objektů v majetku města, se daří naplňovat. Město získalo dotaci na zateplení dvou bytových domů v ulici ČSA a významný příspěvek na zateplení ZŠ Smetanova. Podali jsme několik dalších žádostí o dotace na snížení energetické náročnosti budov, např. krytého plaveckého bazénu, kde by se měl instalovat solárně termický systém na ohřev vody v bazénu, zateplení MŠ Budovatelů a Rubešova apod. Po delší době se podařilo obnovit váznoucí komunikaci s Teplárenskou společností Hlinsko. Nastartovali jsme nové období společných úvah o možných řešeních, vedoucích, když ne ke snižování, tak alespoň ke zmrazení růstu cen za gigajoulu tepla v Hlinsku, a to díky využití obnovitelných zdrojů energie.

V souladu s programovým prohlášením také dochází k zajišťování dotačních prostředků na financování dalších investičních akcí. Je třeba si uvědomit fakt, že investiční akce (Betlém, MFC) jsou, troufnu si říci, z posledních podpořených z prostředků Evropské unie, která se zmítá v křečích eurokrize.

SPOZ ve svém programu klade důraz na investice a nikoli na spotřebu. Zejména investiční pobídky mohou pomoci snížit tolik nežádoucí nezaměstnanost v Hlinsku. Lidé totiž nepotřebují dávky v nezaměstnanosti, ale potřebují především práci. Pokud to bude v našich silách, vždy podpoříme místní podnikatele, a zejména ty, kteří zaměstnávají občany našeho města. Musíme si však přiznat to, že získání zakázek pro místní podnikatele nám brání zákon o zadávání veřejných zakázek a všechny tyto akce se musí soutěžit. Povzdechnout si tak musíme nad tím, když soutěž o zakázku vyhraje „cizí“ firma, která nabídla nejnižší cenu. Avšak právě nižší cena nás musí nabádat k důsledné kontrole ze strany města jako investora, aby dílo bylo provedeno bez vady. SPOZ bude nadále tlačit na to, aby vítězné firmy pro subdodávky využívaly místní firmy a živnostníky. Alespoň tak část prostředků ze zakázek může zůstat doma v Hlinsku.

Troufáme si konstatovat, že poslední dobou se daří i více prezentovat město Hlinsko na veřejnosti. Jako slabinu však vidíme prezentaci na ne zcela vyhovujících webových stránkách.  Že si naše město Hlinsko zaslouží větší prezentaci navenek, na tom se určitě všichni shodneme.

PODNIKÁNÍ A ZAMĚSTNANOST

V programovém prohlášení koaličních stran v Hlinsku je stanovena podpora podnikání místních firem.

Otázkou je, proč se Hlinsku dlouhodobě nedaří přilákat investory. SPOZ se zabývá touto otázkou velmi intenzivně. Slýchali jsme takové názory, že do Hlinska se musí přijet. Kolem vás se nejede. V Hlinsku chybí dopravní infrastruktura, je daleko k dálnici a tak podobně. Myslíme si, že v tom to není. Podívejme se do Poličky a do Ždírce. Fungují tam podniky a je zde i nižší nezaměstnanost. Úkolem je přivést investory a poskytnout jim podmínky. Žádný územní plán však neřeší vlastnické vztahy k pozemkům. Ten řeší pouze to, co ze širšího architektonického pohledu činí lokalitu vhodnou k podnikání, bydlení a rekreaci. Obchodní vztahy si zájemce a vlastník musí vyřešit spolu sami, ale samozřejmě může pomoci i město. V čem tkví tedy problém? Zóna pro podnikání je sice vyznačena i v územním plánu města, a tak si mnozí myslí, že pokud je v daném území vyznačena lokalita nějakou barvou, že toto jsou pozemky, které zájemce dostane za pár korun od města a zde začne podnikat. Omyl. Vykoupit městem za draho louky, zasíťovat je, vytvořit komunikace a pak čekat, že si je někdo z možných investorů levně koupí… tudy cesta rozhodně nevede. Nejdříve musí přijít konkrétní reálný podnikatelský záměr.

Zaměstnanost je obecně palčivé téma nejen u nás v Hlinsku, ale i v celé republice, potažmo i v Evropě. V rámci projektu veřejně prospěšných prací, můžeme nabídnout práci alespoň části nejpotřebnějších. Na tomto projektu jsem se velmi aktivně podílel ještě jako vedoucí odboru sociálních věcí.

VHZLED MĚSTA

V celku dobře se daří rekonstruovat centrální prostory na Betlémě a jeho bezprostřední napojení na prostor pod náměstím. Došlo i k avizované výměně stromových alejí v ulici Rváčovská, Adámkova, Havlíčkova a na nábřeží Chrudimky. Chorobou napadené hlohy byly vyměněny za novou vegetaci. Podařilo se zadat a následně vytvořit architektonickou studii na revitalizaci městského hřbitova, kterou měla SPOZ ve svém programu jako jednu z priorit. Samotná akce bude probíhat v několika etapách. Mělo by dojít k oživení a prořezání stávající zeleně, rekonstrukci chodníčků, spojené s instalací vodovodu a svodu povrchové vody. Dále pak k výstavbě veřejných WC a nové budovy pro správu hřbitova u vchodu vedle kostela. Budova stávající márnice pak bude demolována. Zahájení prací se plánuje již v příštím roce.  Bohužel, ne všechno se daří. Pardubický kraj doposud nevyslyšel naše požadavky na celkovou rekonstrukci silnice II/343 z Hlinska do Kameniček. V letošním roce sice došlo k opravám, ale po právě teď nastávající zimě předpokládám obdobný stav jako v letošním roce.

BYTOVÁ VÝSTAVBA

Změnami v územním plánu v roce 2011 dojde k vytvoření několika stavebních parcel pro individuální výstavbu. Město má nadále zájem o výkup pozemků, určených k bydlení a podpoří-li zastupitelstvo tento nákup, získá město poměrně velké pozemky určené pro bytovou výstavbu v lukrativním místě přímo v Hlinsku. SPOZ proto výkup pozemků pro individuální výstavbu rozhodně podpoří. Město jako takové zatím nepředpokládá výstavbu vlastních bytových domů. Spíše naopak. Stále probíhá privatizace a prodej bytů ve vlastnictví města Hlinska občanům. K úpravám, opravám, zateplování a rekonstrukcím bytů či rodinných domů, nabízí Město Hlinsko svým občanům velmi výhodné půjčky z Fondu rozvoje bydlení, které jsou poslední dobou stále častěji využívané. V příštím roce budeme opět usilovat o získání dotace z Ministerstva pro místní rozvoj na vybudování sociálních bytů v objektu bývalých dílen v Olšinkách.

V letošním roce došlo k dokončení kanalizace s celkovou rekonstrukcí komunikací v místní části Kouty. Vybudována byla tolik očekávaná cyklostezka mezi Hlinskem a Čertovinou.

V místní části Srní, aktivně pracuje občanská komise pod vedením člena SPOZ Václava Hnízdila. Postupně dochází k  rekonstrukci místní kapličky. Prostředky občanské komise, jsou prostředky města, vztažené na obyvatele, místní části a rok. Komise s prostředky hospodaří podle vlastního uvážení. Dále byl této komisi svěřen úkol správy místního rybníku, který si vlastními silami zrevitalizovali a který slouží jako centrum kulturně společenského dění v místní části.

Co se prozatím nedaří, je vybudovat chodník od zvláštní školy k benzinové pumpě OMV. Tato akce proběhne před koncem volebního období. Rekonstrukce chodníků jde pomalu, vše závisí na financích. Rekonstrukce areálu Olšinky probíhá. Nadále počítáme s rekonstrukcí úpravny vody v Hamrech.

I v této nelehké době, ve které se nacházíme, se podařilo pro občany Hlinska uskutečnit mnoho pozitivního. Jsme si však vědomi i toho, že ne vše se podařilo k úplné spokojenosti Vás občanů Hlinska splnit. V následujícím období učiníme my Vámi zvolení zástupci SPOZ vše proto, abychom Vaše očekávání naplnili. Dnes po 400 dnech SPOZ ve vedení města Hlinska se chceme Vám občanům s klidným svědomím podívat do očí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Spoz.cz

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Rodina

To, že dítě pláče, když odchází náhradní maminka, myslíte, že je problém v nějakém pořadu? Není spíš v rodičích, kteří, jak je v pořadu často vidět, se o děti dostatečně nestarají? A než řešit zákaz pořadu, nebylo by spíš na místě se zabývat tím, že dost dětí žije v rodinách, které se jim dostatečně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nový (TOP 09): Co je špatného na tom, že by se platy politiků měly odvíjet od stavu ekonomiky?

17:17 Nový (TOP 09): Co je špatného na tom, že by se platy politiků měly odvíjet od stavu ekonomiky?

Projev na 126. schůzi Poslanecké sněmovny 15. ledna 2025 k zákonu o platu a dalších náležitostech, s…