Pocházím z multikulturního ostrovního státu Mauricius a ze svého pohledu musím přiznat, že jsem velmi překvapen nad emocemi, které právě v otázce islámu vznikají. Znám tuto problematiku prostřednictvím mého letitého pobytu v řadě mimoevropských zemí. Sám jsem z hinduistické rodiny a jako člověk podílející se na politické činnosti SPOZ se jen podivuji nad naivitou žalob i osočování z xenofobie a rasismu. Naopak velmi obdivuji takové politiky, kteří se nebojí sdílet názory, jež nejsou v současné době populární, ačkoliv to mnohdy znamená i ztrátu potenciálních voličů. Budu-li citovat jednoho z největších světových velikánů novodobé historie Alberta Einsteina: „Velcí duchové se často setkávají se silným odporem ze strany průměrně smýšlejících jedinců.
V otázce týkající se islámské komunity v České republice i Evropě vůbec lze dlouze spekulovat, kde je dělící hranice mezi respektem a asimilací. Pokud člověk migruje ze své země do jiné, je to buď proto, že chce přijmout životní styl hostitelské země, nebo již nechce žít ve své zemi z důvodů politických, ekonomických i kulturních. To platí pro většinu společností a imigranty bez ohledu na barvu pleti i náboženské vyznání. Realita nejen v západoevropských zemích však vypovídá i o změně obrácené, tedy měnit kulturu hostitelské země, jak jim to káže vlastní kulturní tradice. Výsledkem je obava z ovládnutí mocenských pozic a ozbrojených složek, což v případě některých radikálních myšlenkových proudů může znamenat i značné bezpečnostní riziko. Všeobecně se dá říci, že to je právě ten důvod, proč se na muslimy paušálně pohlíží jinak než na jiné komunity.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Názory, ParlamentniListy.cz