Semelová (KSČM): Jsem proti rušení knihoven

30.01.2012 21:33 | Zprávy

Na výboru Zastupitelstva hlavního města Prahy pro kulturu jsme byli seznámeni s napjatou situací kolem Městské knihovny v Praze. Její letošní rozpočet je podle sdělení ředitele MK o 13 mil. Kč nižší než loni.

Semelová (KSČM): Jsem proti rušení knihoven
Foto: red
Popisek: Poslankyně a zastupitelka Prahy 1 za KSČM, Mgr. Marta Semelová

Z tohoto důvodu má dojít nejen k úpravě provozní doby jednotlivých poboček, ale také k uzavření pěti poboček MK. Zmíněná uzavírka se má týkat poboček v MČ Praha 3 (Chmelnice - zde probleskla informace, že se hledá řešení, aby byla zachována), Praha 4 (Pankrác, oddělení pro dospělé), Praha 5 (Cibulka, oddělení pro dospělé), Praha 7 (Letná, oddělení pro dospělé) a Praha 10 (Vršovice).

Provoz má být ukončen v březnu. V návaznosti na to má být propuštěno 28 knihovníků. Snížený rozpočet se projeví i ve výrazném omezení nákupu knih, který je již dnes hluboko pod celostátním průměrem. V praxi to má znamenat redukované doplňování naučné literatury a minimální či nulové doplňování beletrie pro dospělé.

Od roku 1990, kdy Městská knihovna v Praze měla 80 poboček, se jejich počet snížil na zhruba 45. Přitom v hlavním městě každoročně narůstá počet čtenářů o 10 tisíc, loni navštěvovalo knihovny nejvíc lidí za posledních pět let. Se zvýšením DPH a s tím i se zdražením knih lze očekávat, že zájem o půjčování v knihovnách poroste, protože lidi na kupování nových knih nebudou mít.

Tato drastická opatření budou mít dopad nejen na propuštěné zaměstnance, kteří budou, zvlášť po padesátce, těžko shánět práci. Ale také na seniory, z nichž mnozí, vzhledem ke svému zdraví, nebudou moci cestovat hromadnou dopravou, často s přestupy, do vzdálenější knihovny. Například na MČ Praha 7, která má na 43 tisíc obyvatel pouze dvě pobočky. Letenská se má zrušit, druhá - v Břevnově - je vzdálena asi šest stanic plus kousek pěšky. Mnohé starší spoluobčany, kteří se těžko pohybují, tato vzdálenost odradí a s půjčováním knih se budou muset rozloučit. Dopad to bude mít i na děti. Přitom podle mezinárodních průzkumů z posledních let stále víc a víc zaostávají české děti v tzv. čtenářské gramotnosti. Knihu nahrazuje či vytlačuje televize, video, počítač. Přitom právě v dětství se vytváří vztah ke knize. Ta má v životě člověka přitom nepostradatelný význam. Rozvíjí fantazii, rozšiřuje slovní zásobu a vyjadřovací schopnosti, formuje osobnost člověka, jeho citové vnímání, názory, pohled na svět, rozšiřuje všeobecné znalosti. U knihy se dokážeme od srdce smát i zapomenout na vlastní trápení. Ne náhodou jí lidé dali přívlastek »přítel člověka«.

Nemohu proto souhlasit se škrty právě v této oblasti. Proto jsem proti tomu vystoupila nejen na výboru pro kulturu, ale i na zasedání Zastupitelstva hl. města, kde jsem žádala o přesun 10 milionů korun z peněz na marketingovou kampaň, týkající se prezentace Prahy, na dofinancování Městské knihovny tak, aby nedošlo ke zmíněnému rušení jejich poboček. Bohužel, návrh při hlasování v zastupitelstvu neprošel.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marta Semelová - profil

Robert Králíček byl položen dotaz

digitalizace

Ukažte mi někoho, komu se z politiků na první pokud podařila nějaká digitalizace. A proč se v tomto směru pořád tak pozadu? PS: Tímto dotazem nehájím Bartoše, jen mi přijde, že v tom není sám, že udělat něco pořádně vám politikům obecně dělá dost problém

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

David (SPD): Německá vláda se hroutí

16:21 David (SPD): Německá vláda se hroutí

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k rozpadu vládní koalice v Německu