Sobotka (ČSSD): Nečasova vláda nemá důvod měnit pravidla pro vyslovování nedůvěry

25.01.2012 22:33 | Zprávy

ČSSD považuje za zcela zbytečnou a účelovou snahu kabinetu Petra Nečase změnit ústavní pravidla pro vyslovování nedůvěry vládě právě v době, kdy není schopna zajistit ani plnění základních funkcí státu.

Sobotka (ČSSD): Nečasova vláda nemá důvod měnit pravidla pro vyslovování nedůvěry
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka

Nečasova vláda zcela selhává například v řádném a včasném vyplácení sociálních a ostatních dávek, čerpání desítek miliard korun z evropských fondů, nezvládá řešit plánovaný výběr daní či dodržovat zákonem stanovený schodek státních rozpočtů.

ČSSD je zároveň silně znepokojena dlouhodobou snahou vlády Petra Nečase omezovat kritiku kabinetu na parlamentní půdě, která navazuje na předchozí protlačení vládních reforem ve stavu legislativní nouze či sloučené rozpravě. Stávající pravidla pro vyslovování nedůvěry nepovažujeme za problém. Problémem ČR nejsou časté pády vlády, ale schopnost kompetentně vládnout. V 22leté porevoluční historii bylo ostatně podáno jen devět návrhů na vyslovení nedůvěry. Poslanecká sněmovna nevyhověla žádosti vlády o důvěru v jediném případě a pouze jednou na návrh poslanců vyslovila kabinetu nedůvěru. Tento institut u nás nepatří k četným ani ke zneužívaným.

„Nečasova vláda by neměla mrhat úsilím státních úředníků, kteří místo řešení alespoň některých nejpalčivějších současných problémů, pracují na nepodstatných dílčích věcech, jež našim občanům v nynější tíživé situaci mnoho potřebného nepřinesou,“ uvedl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

ČSSD je přesvědčena, že navrhovaná změna pravidel pro vyslovování nedůvěry vládě, tzv. konstruktivní vótum nedůvěry, je zcela cizí naší ústavní tradici. Nebylo obsaženo ani v ústavách Československé republiky z let 1918 a 1920, ani není výrazně rozšířeno - týká se jen pěti evropských zemí, ve kterých bylo zavedeno v době přechodu těchto států od totality k demokracii.

Považujeme za nelogické, pokud bude prosazena přímá volba prezidenta, aby byl prezident vázán tím, že při vyslovování nedůvěry vládě by musel vyhovět návrhu Poslanecké sněmovny, kdo bude budoucím premiérem. Za nelogické považujeme i situaci, že takto jmenovaný premiér (na návrh Poslanecké sněmovny) by poté předstoupil před Poslaneckou sněmovnu a žádal ji o důvěru. Například ve Španělsku se totiž automaticky předpokládá, že takový premiér má důvěru Kongresu.

Za nadbytečné považujeme i vládou P. Nečase navržené časové omezení pro předložení návrhu na vyslovení nedůvěry vládě. Nečasova vláda navrhuje, že by takový návrh mohl být podán nejdříve po uplynutí šesti měsíců od nepřijetí předchozího návrhu na vyslovení nedůvěry vládě, resp. by mohl být předložen v této lhůtě nejméně 80 poslanci. V minulosti však nebyly v ČR jednom kalendářním roce nikdy předloženy více než dva návrhy na vyslovení nedůvěry vládě. Žádný z návrhů na vyslovení nedůvěry vládě také nebyl předložen s menším s časovým odstupem než nejméně za čtyři měsíce od předchozího návrhu.

Proto ČSSD snahu vlády P. Nečase o další omezení kontrolních funkcí opozice a ztížení její kritické role v našem parlamentním systému zásadně odmítá a tento návrh rozhodně nepodpoří.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: cssd.cz

Ing. Zuzana Ožanová byl položen dotaz

náměstci

Dobrý den, nemyslíte, že není problém jen v počtu náměstků, ale celkově? Nač potřebujeme tolik ministrů, ale třeba i zákonodárců? Já myslím, že kdyby jich bylo třeba o 1/3 míň, klidně i o polovinu, nic by se nestalo. A vůbec nač je třeba tolik úředníků, poradců a bůh ví koho ještě? Není tohle cesta,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sláma (Trikolora): Boj o svobodu neskončil, ten stále trvá.

4:28 Sláma (Trikolora): Boj o svobodu neskončil, ten stále trvá.

Ale v první řadě stojí dnešní obhájci zatuchlé byrokracie, dnešních zájmů, oni nebojují s devadesátk…