Samozřejmě hlavním tématem našeho rozhovoru byla situace v Evropě, dluhová krize a možné cesty z krize. Pan Migliori řekl důležitou věc. Totiž, že řešit krize jednotlivých evropských zemí je lépe spolu s Evropou, než bez ní, samostatně. S tím nelze než souhlasit, ale je tu několik výrazných ALE a PROČ.
Především, zda ono řešení s Evropou znamená rozprostřít vlastní dluhy mezi všechny členské státy, zda ono řešení s Evropou znamená přenesení vlastní zodpovědnosti na jakési vyšší evropské orgány a nakonec zda ono řešení s Evropou znamená omezení vlastní suverenity ve prospěch většího, silnějšího a mocnějšího celku, který má větší vliv, víc peněz a více možností.
Pan Migliori je Ital, možná proto je náchylný odpovědět na mé hypotetické otázky kladně. Snažil se najít řešení a našel ho v návrhu, aby se EU proměnila třeba tak, že předsedu Evropské komise by volili občané Evropy přímo.
Sotva jsme se vypořádali s přímou volbou českého prezidenta, octne se nám na stole přímá volba šéfa eurokomisařů? Upřímně říkám, že nejspíš ne. Jde jen o hru, o další vábničku jak zachránit pohasínající duch demokracie uvnitř Unie. I pan Migliori totiž přiznal, že Evropa pociťuje „politický deficit“ a chybí jí transparentnost.
To už se děje od doby, kdy péče o čtyři základní hodnoty, na kterých úspěch Unie vyrostl, byly vyměněny za voluntaristické, uspěchané inženýrství procesů, které ve skutečnosti ne zcela ovládáme.
Občané skutečně chtějí vědět, co a proč Brusel dělá. Ale myšlenku míru a integrace přímá volba předsedy Komise nepřinese. Za každým ale se objevuje další proč. Ale proč? Komu to slouží?
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: premyslsobotka.cz