„Čelíme vůbec největší epidemii otravy v polistopadové historii, co do počtu obětí, i potenciálu, který tato katastrofa má. V tomto světle byly dosavadní kroky ministerstva zdravotnictví a plně je podporuji.“ Uvedl to poslanec ODS a předseda sněmovního výboru pro zdravotnictví Boris Šťastný na setkání poslanců se zástupci vlády ČR, které se dnes z jeho iniciativy uskutečnilo na půdě Poslanecké sněmovny a řešilo aktuální stav při řešení hromadných otrav metylalkoholem v České republice.
„Čím déle budou trvat restrikce, tím roste riziko, že lidé začnou spotřebovávat domácí zásoby, opět posílí černý trh a do distribuce se vrátí i závadné lihoviny. Obnovení prodeje kvalitních a ověřených lihovin je tedy žádoucí především ze zdravotního hlediska, teprve sekundárně z hlediska ekonomického,“ dodal Šťastný. Podle něj je třeba začít řešit i otázku, co se stane se skladovými zásobami alkoholu, který byl z pultů obchodů stažen. „Je to jak časovaná bomba, každá ze stažených lahví totiž může závadný metylalkohol obsahovat.“
V následné diskuzi o posílení prevence proti nadměrné konzumaci alkoholu ze strany státu Boris Šťastný poukázal na zásadní rozdíl mezi kouřením a konzumací alkoholu. „Při dalších diskuzích o restriktivních i preventivních opatřeních je třeba ostře rozlišovat mezi alkoholem a cigaretami. Zatímco u kouření míří veškerá regulace k ochraně lidí, kteří nekouří, a přesto jejich zdraví kuřáci ohrožují, k pití alkoholu se každý rozhoduje ze svobodné vůle. U alkoholu je proto povinností státu zajistit dostatečnou a účinnou ochranu výhradně dětí a mladistvých a zamezit tomu, aby jim byla konzumace alkoholu umožněna,“ dodal Šťastný.
Další z poslanců ODS a místopředseda zdravotního výboru Marek Šnajdr k současné situaci řekl: „Diskuze o případných změnách legislativy, které by adekvátně reagovaly na současnou akutní situaci, nepatří do následujících dnů. Osobně ale považuji za nutné zvážit, zda jednou z příčin není roztříštěná dozorová činnost státu, kterou vykonávají současně fakticky čtyři ministerstva a jimi zřizované instituce. A zda by nás současná tragédie neměla dovést ke sloučení tohoto dozoru. Na rychlosti, s jakou se daří postupně síť nelegálního obchodu s lihovinami odhalovat, je navíc vidět, že systematickou a kontinuální činností represivních orgánů – především celní správy - lze proti nelegálnímu trhu účinně bojovat i bez výrazných změn v legislativě. Je však na místě se ptát, proč to nešlo dříve a proč tato služba po mnoho let přihlížela k bujení nelegálního alkoholu na našem území,“ dodává Šnajdr.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ODS