Strejček (ODS): "Kde je Berlusconi?" zuří v Evropském parlamentu zelení

16.09.2011 20:20 | Zprávy

"Do Evropského parlamentu má přijet na návštěvu Silvio Berlusconi," začal svoji řeč v úvodu prvního poprázdninového zasedání této instituce ve Štrasburku předák evropských liberálů Guy Verhofstadt " a my tady nic nevíme".

Strejček (ODS): "Kde je Berlusconi?" zuří v Evropském parlamentu zelení
Foto: istrejcek.cz
Popisek: Ivo Strejček

"Když přijel řecký premiér Papandreu," pokračoval Verhofstadt, "sešel se s námi, představil nám své reformy a poradil se".

Pak si slovo vzala mluvčí evropských zelených Němka Rebecca Harmsová. Jako obvykle útočná, nenechala na Berlusconim hned od začátku nit suchou.

Spínala ruce k nebi a dovolávala se autority Evropského parlamentu, která je prý zpupným chování italského premiéra snižována. Zelená vzteky a rozpálená do ruda se rozčilovala nad Berlusconiho arogancí, protože se nepřijel do Evropského parlamentu poradit, co má ve své Itálii dělat, aby zachránil euro.

Zcela zmatený předsedající schůze lidovec Jerzy Buzek se snažil vysvětlit, že "to asi bude nějaká fáma", že "on o ničem neví" a že "pokud má do Štrasburku Silvio přijet, pak je na něm, s kým se setká" (s čímž nelze než souhlasit).

Moc se to ale Buzkovi nedařilo. Jeho politicky korektní vysvětlování balancovalo na hraně jeho vlastních děsivých obav, aby náhodou nebyl obviněn z nedostatku úcty vůči ctihodné evropské parlamentní komoře a, nedej bože, z nedostatku evropanství.

Předák socialistů Martin Schultz takticky mlčel, ačkoliv za jiných okolností by si nedal vzít příležitost otřít se právě o Berlusconiho.

Ten mu kdysi, když byl Schultz ještě řadovým poslancem a Itálie předsednickou zemí, nabídnul kontakt na "...jednoho italského filmového producenta, který právě hledá obsazení pro roli kápa v nacistickém koncentračním táboře, když tady na mě tak německy řvete, pane poslanče...".

Schultzova taktika "sedět potichu za bukem" byla zřejmě motivována skutečností, že právě spřátelené frakci evropských lidovců (kam politicky Berlusconi patří) oznámil svoji kandidaturu na předsedu Evropského parlamentu pro druhou část volebního období.

V EP totiž existuje skrytá ale pevná koalice lidovců a socialistů, kteří se navzájem podrží svými hlasy v nejrůznějších funkcích. Když jde o funkci, i pro Schultze, ostříleného matadora, jdou zásady stranou.

Zelená Harmsová dál vyskakovala jako čertík z krabičky. Také zelení mají Berlusconimu totiž co vracet.

Když právě oni kdysi prosazovali v EP usnesení, které by italskému parlamentu doporučilo odvolání premiéra, nepochodili. Šlo tehdy o to, že Berlusconi nařídil policii odebírat otisky prstů nezvladatelným mladistvým rómského původu v jejich ghetech na okrajích velkých italských měst.

Berlusconi, nejenže si tehdy z návrhu usnesení nic nedělal, ale dokonce vzkázal zeleným do Štrasburku, že"...nařídil odebírat dětem přistěhovalců romského původu otisky prstů proto, aby zajistil jejich přesnou identifikaci z důvodu garance vzdělání pro každé z nich - za což je v Itálii zodpovědná italská vláda, ne Evropský parlament".

Buzek se opakovaně ztrapňoval větami, že "pokud je ta fáma pravdou, pak se s Berlusconim setká on, ale ještě o tom sám neví".

To zjevně vyvádělo Harmsovou z role, protože v tom viděla skryté čertovo kopýtko, což rychle pochopil eurofederální liberál Verhofstadt a znovu si začal vynucovat pozornost poslanců Evropského parlamentu vzýváním "evropské jednoty v zájmu záchrany eura" a pranýřováním arogance italského premiéra, který "o stanovisko a radu evropských poslanců nestojí".

Tím poskytnul pár vteřin času mluvčí zelené frakce Rebecce Harmsové, aby do debaty přiložila polínko nejtěžšího kalibru o "Berlusconiho toleranci dětské prostituce, však ho všichni známe...".

Buzkovi se začátek schůze definitivně vymknul z ruky. Plénum ovládli Verhofstadt s Harmsovou, což asi původně chtěli.

K jejich hrůze tu však ani včera ani dnes prý italský premiér nebyl. Jaká to opovážlivost nepřijet se poklonit ctihodným europoslancům do Evropského parlamentu proslulého astronomickým plýtváním a požádat je o pár zaručených rad, jak zvládnout krizi veřejných financí.

P.S. Jak šetrně umějí nakládat někteří poslanci EP s penězi daňových poplatníků svědčí jeden z příkladů: navrhnuli, aby unijní rozpočet uvolnil dva miliony eur na nákup homeopatik pro léčbu domácích zvířat.

PaedDr. Ivo Strejček, člen výkonné rady, předseda regionálního sdružení, předseda oblastního sdružení a poslanec EP

Dále čtěte:
Kožušník (ODS): Harmonizace DPH je jako pouštění žilou
Strejček (ODS): Armáda potřebuje respekt, ne odvody branců ##PROFIL 1537##

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: istrejcek.cz

Ing. Jan Zahradil byl položen dotaz

Směřování ODS

Vážený pane Zahradil, až do této vlády jsem byl voličem ODS a tak jako i někteří kolegové, kteří mají podobný názor, se zamýšlím nad tím co vlastně ODS dnes je... Říká se že podle ovoce se pozná strom a mě jde mráz po zádech, co jsme to proboha zvolili. Vy jste taková "konservativní tvář" ODS, snad...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Exner (STAN): Ti, co nevolí, volí i ty strany, které nesnášejí

16:06 Exner (STAN): Ti, co nevolí, volí i ty strany, které nesnášejí

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k nechození k volbám.