To, že Poslanecká sněmovna 9. listopadu t.r. rozhodla, že 1/3 výnosů z hazardu budou loterní společnosti odvádět na tzv. dobročinné účely, by v důsledku znamenalo, že by opět mohly mizet prostředky na neprůhledné záměry ještě méně průhledných tzv. neziskových organizací, místo aby byly pod veřejnou kontrolou obecních a městských zastupitelstev. Jednalo se tehdy o další z řady problematických rozhodnutí Poslanecké sněmovny ve věci hazardu, nelze si tedy neklást otázku, co poslance k takovému hlasování vedlo, když mnozí z nich jsou bývalí či současní obecní a městští zastupitelé. Senát na nátlak obcí naštěstí vrátil předmětný návrh zákona do Poslanecké sněmovny s pozměňovacím návrhem, který je pro obce přínosem. Věřme, že tentokrát bude rozhodnutí Poslanecké sněmovny k hazardu nepříznivé.
Škoda jen, že ministr financí na zmíněné finanční konferenci Svazu měst a obcí ČR rovněž neosvětlil, proč je úřad, který řídí, tak liknavý, pokud jde o rušení povolení k provozování interaktivních videoloterních terminálů. Bohužel, přesto, že Ústavní soud ve svém druhém nálezu ze září 2011 upozornil, že jakmile Ministerstvo financí zjistí kolizi vydaných povolení s obecně závaznou vyhláškou, je povinno ze zákona zahájit řízení o přezkumu těchto povolení a pokud tak nepostupuje, zasahuje do ústavního práva na územní samosprávu obce, Ministerstvo financí ve vztahu k starým povolením k provozování videoloterních terminálů dosud žádné kroky neučinilo a do konce roku už ani neučiní. I po roce v politice mi nad kroky některých úřadů zůstává rozum stát.
Nicméně nemá cenu propadat skepsi a plakat nad rozlitým mlékem. Nechci, aby Praha byla vnímána jako pomyslné Las Vegas střední Evropy. Nechci, aby v blízkosti škol, úřadů a v samém srdci památkové rezervace našeho města bujel hazard. Přijde mi to ostudné a i ve vztahu k drobné kriminalitě jako kontraproduktivní. Je to jako boj s větrnými mlýny. Proč by město, při potlačování kapsářů a zlodějíčků, kteří po té, co ukradnou z obchodu parfém nebo džíny, následně prohrají nelegálně získané finanční prostředky právě v hernách a kasinech, mělo nepřímo podporovat svou nečinností právě ten druh kriminality, který kritizují jak samotní Pražané, tak většina turistických průvodců po Praze. Právě z tohoto důvodu jsme přistoupili k jediné možné obraně. Zastupitelstvo hl. m. Prahy dnes schválilo návrh obecně závazné vyhlášky, kterou se stanoví místa a čas, na kterých lze provozovat loterie a jiné podobné hry. Zároveň jsme přistoupili ke kroku, který oproti současné platné vyhlášce povede k snížení počtu míst o 305 míst (z 944 na 639), a oproti faktickému počtu míst, kde jsou nyní provozovány loterie a jiné podobné hry, dokonce k snížení o 687 míst (z 1326 míst na 639). Je to sice jen dílčí úspěch. Bohužel, centra Prahy a obydlených zón bez nejrůznějších heren s neonovými světly lákajícími na hazardní hry, se Pražané dočkají, i díky neakceschopnosti ministerských úředníků, až po roce 2014. Osobně jsem z celého vývoje ve věci videoloterních terminálů zklamán. Nicméně chci na tomto místě všem čtenářům slíbit, že k dalšímu kolu omezování míst, kde je provozován hazard, dojde okamžitě po skončení přechodného období v roce 2014.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ODS