Tejc (ČSSD): Dvě miliardy mít, či nemít

16.01.2012 6:24 | Zprávy

Koaliční spor o církevní restituce se redukoval na to, kde se najdou na konci roku 2013 dvě miliardy korun.

Tejc (ČSSD): Dvě miliardy mít, či nemít
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jeroným Tejc

A zda je lze ušetřit sloučením ministerstev. Je bláhové si myslet, že  restituce v rozsahu, jaký navrhuje vláda, mohou být hrazeny z úspor jednoho zrušeného ministerstva.

Problém je však daleko vážnější a hlubší. ODS, TOP 09 i VV chtějí, aby  církvím byl nejen fyzicky vrácen majetek v hodnotě 75 miliard, ale aby  navíc obdržely finanční kompenzace přibližně ve výši 59 miliard korun, při splácení dokonce až 96 miliard.

Vyplácení finančních kompenzací nemůže sociální demokracie akceptovat. A  nemůže si je dovolit ani náš státní rozpočet. Snaha přehodit platby na  příští vlády a generace je zbabělá a v rozporu s předvolebními sliby o  snižování zadlužení.

Navíc na takovéto formě restituce není společenská shoda. Ti, kteří na  jedné straně navrhují tak velkorysé vyrovnání s církvemi, na straně druhé neomaleně všem ostatním občanům opakují, že se musí uskromnit a  platit dražší léky, jídlo či veřejnou dopravu ve formě vyšší DPH. Pokud vláda najde desítky miliard, měla by je spíše než na platby církvím věnovat na zdravotnictví, boj s nezaměstnaností či zamezit rušení hasičských stanic. Otázky nevyvolává jen výše vyplácené částky, ale i  rozsah vydávaného majetku.

Neexistuje žádný přesný výčet, prý by byl moc drahý. Ukazuje se, že  restituce může znamenat i vracení či nahrazení majetku, který církve už 25. 2. 1948 nevlastnily. Pokud by jakýkoliv majetek zabavený před tímto datem byl vydán, budou zpochybněny Benešovy dekrety a ČR může být vystavena u evropských soudů řadě žalob, které s ohledem na požadavek rovného přístupu nemusí vyhrát.

Pochybnost budí i ocenění. Zatímco cena zemědělského pozemku je na trhu do 11 Kč, počítá návrh se 44 Kč za metr. To by znamenalo výplatu větší o  30 miliard Kč.

Na největším majetkovém přesunu od dob kupónové privatizace by měla panovat širší dohoda. Pokud vláda chce přes všechny pochybnosti prostředky v takovém rozsahu církvím předat, měla by buď podstoupit nové volby, nebo o této věci konat referendum.

ČSSD pro vládní návrh hlasovat nebude. Spravedlivým řešením by podle nás totiž bylo zřízení zvláštního fondu, kam by byl převeden vydávaný majetek. Ten by nebylo možné prodat a z výtěžků tohoto fondu by byly církvím hrazeny aktivity kulturní, sociální či školské. Vyplácení dalších kompenzací si bez razantního zadlužení naší země dovolit nemůžeme.

Vyšlo v Právu

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: cssd.cz

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Proč jste si vybral za terč zrovna Feriho?

Já ho nehájím, dostal, co si zasloužil, ale ukažte mi stranu, která ve svých řadách neměla někoho, kdo byl čelil trestnímu stíhání nebo nebyl odsouzen? Je to přeci i případ ANO, kde dokonce v čele stál trestně stíhaný člověk a nikomu to nevadilo. Navážet se pak do jiných mi přijde z vaší strany dost...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Seďa (SOCDEM): Boží mlýny sice melou, ale někdy velmi pomalu

20:07 Seďa (SOCDEM): Boží mlýny sice melou, ale někdy velmi pomalu

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke korupčním a podvodným kauzám v ODS