Tejc: Nehoráznýma odměnama se vláda zachovala arogantně ke všem, po kterých chce, aby šetřili

31.01.2012 16:59 | Zprávy

Projev na 33. schůzi Poslanecké sněmovny dne 31. 1. 2012

Tejc: Nehoráznýma odměnama se vláda zachovala arogantně ke všem, po kterých chce, aby šetřili
Foto: Hans Štembera
Popisek: Stínový ministr vnitra za ČSSD Jeroným Tejc

Děkuji. Zda pan premiér už dal podnět k trestnímu stíhání toho zločince, který měl tu drzost a předal médiím informace o tom, jaké hyper odměny se vyplácely a vyplácejí na Úřadu vlády České republiky, díky němuž víme, že vrchní ředitelka sekce kabinetu předsedy vlády Jana Nagyová měla v březnu 2011 základní plat 33 590 Kč a k tomu jí měly náležet příplatky ve výši 49 600 Kč, navíc měla dostat odměnu 190 000 Kč.

Její hrubý příjem by se tak dostal na částku 273 tisíc korun. Stejně tak jsme se dozvěděli, že za pouhý rok 2011 bylo na Úřadu vlády na odměnách vypláceno 28 miliónů korun. Já jsem chápal rozčilení pana premiéra Nečase, když zjistil, že tyto informace se dostaly ven, protože je to opravdu ostudné. Ale není to ostuda toho, kdo tyto informace vynesl, ale ostuda pana předsedy vlády a vlády jako celku. Já chápu, že se necítil pan předseda vlády dobře, když se na tato fakta přišlo, protože je to právě on, který všem ostatním občanům této země ordinuje půst a skromnost a často to dělá rád se svou skromnou tváří a vyjadřováním pochopení pro všechny, na které se nedostává. Ale myslím, že daleko ostudnější než to, že tyto informace byly vyneseny, je, že vláda a mnohé úřady nerespektují rozsudek Nejvyššího správního soudu z 27. května 2011. Podle tohoto rozsudku mají povinné subjekty poskytnout informaci o platech a odměnách placených z veřejných peněz.

Pan premiér nám také sdělil, že média, která o tomto úniku informovala, tak překročila Rubikon. Já myslím, že ne média, ale pan předseda vlády překročil Rubikon. Překročil ho tím, že ztratil zbytky sebereflexe, překročil ho tím, že se chová jako král, který odměňuje svou družinu, zatímco poddaní žijí v chudobě.

Ještě neuvěřitelnější je pak výrok, kterým se pan předseda vlády snažil hájit vyplácení takto vysokých odměn. "Moji lidé dřou jako koně, standardně 12 hodin denně a k tomu často i víkend", řekl tehdy.

Možná vám to, pane premiére tak nepřipadá, ale stejně tvrdě a daleko tvrději dřou lidé, kteří pracují za osm, sedm nebo 13 tisíc korun. Tito lidé pracují tvrdě a místo toho, abyste si jich vážil, tak jimi pohrdáte. Tito lidé, kteří pracují ve veřejné správě díky vašemu rozhodnutí, vaší vládě dostali o 10 procent a více nižší platy. A tito lidé nechodí do práce si odpočinout a rekreovat se a nezaslouží si pohrdání od předsedy vlády své země.

Vážený pane premiére, já myslím, že byste se měl omluvit, měl byste se všem slušným, pracovitým a pracujícím lidem v této omluvit za tento nestoudný výrok, za toto přirovnání, za to, že někteří, kteří pracují pro vás, dřou jako koně a přes 200 tisíc korun měsíčně si zaslouží, zatímco jiní, kteří pravděpodobně podle vás nedřou jako koně, mohou za osm a za 13 tisíc korun pracovat tak, jako pracují například dnes na úřadech práce. Myslím, že byste se měl omluvit stejně, jako to učinil pan poslanec Krátký, kterého jste k tomu dokonce nabádal. Pokud to neučiníte, mohl bych parafrázovat slova, která jste v souvislosti s výroky pana poslance Krátkého z tohoto místa před nedávnem pronesl vy osobně. Tentokrát by ale zněla takto: Výrok, který jste, pane premiére, na adresu pracujících lidí pronesl, vypovídá o vás i o politické straně, kterou reprezentujete. Rubikon jste, pane předsedo vlády, překročil vy tím, že se vláda a vy arogantně zachovala ke všem, po kterých chcete, aby šetřili. Není nic více pokryteckého, než říkat lidem pracujícím za minimální mzdu, kterou odmítáte zvyšovat, že peníze nejsou. Není nic více pokryteckého, než říkat úředníkům zavaleným díky špatnému rozhodnutí ministra práce a spackanou vládní reformou na úřadech práce a pracujících za menší peníze, než které měli před nastolením této reformy, že peníze nejsou. Zdroje zřejmě jsou, ale jen pro vámi vyvolené.
Už tehdy, v roce 2010, v roce 2009 jste se jako ministr práce a sociálních věcí choval podobně. Už v roce 2010 jsme se mohli dozvědět, že vaše spolupracovnice Jana Nagyová měla tehdy získat za osm měsíců práce na Ministerstvu práce a sociálních věcí 1 milion 430 tisíc korun, v průměru 178 tisíc korun měsíčně. A vy jste se, pane předsedo vlády, nepoučil. Ostatně proč. Vždyť to celé vám prošlo a dokonce jste povýšil. V této souvislosti, kde není poučení, tam je recidiva. A pan předseda vlády v tomto smyslu recidivistou je a spolupachateli této recidivy jsou všichni voliči ODS, kteří přesto, že zjistili, jak amorálně se chová pan předseda Nečas, se rozhodli mu dát svůj hlas. Ale dalšími nepřímými spolupachateli jsou voliči Věcí veřejných, kteří se nechali podvést. Volili ty, kteří tvrdili, že skoncují s podobnými praktikami, kteří skoncují se zneužíváním funkcí a přitom zvolili někoho, kdo nejen toleruje excesy této vlády, kdo nejen toleruje to, co dělá pan premiér, ale dokonce dělají to stejné. Můžeme si připomenout odměny, které vyplácel Radek John jako ministr vnitra, který byl dokonce v této souvislosti vyšetřován policií. Můžeme si připomenout personální politiku a odměňování na Ministerstvu školství vedeného panem Dobešem. Stojí také za to připomenout to, že pan ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek jen za poslední pololetí na odměnách svým dvěma náměstkům vyplatil téměř 1,4 milióny korun. Pan ministr se hájil tím, že tyto částky odpovídají a souvisejí s rozjezdem sociální reformy a jsou odměnou pro její tvůrce, tedy tyto náměstky. Ale pokud se podíváme na ten chaos, a je jedno, jestli ho nazýváme kolapsem nebo ne, pokud se podíváme na to, co se děje na úřadech práce, tak by tito náměstci neměli dostat odměnu, ale naopak pokutu, pokud ne vyhazov. Myslím, že to je jednoznačné a není potřeba nad tím přemýšlet. Špatnou práci těchto náměstků, kteří byli královsky odměněni, teď musí napravovat úředníci, kterým vláda přidala práci a snížila plat.

Ještě absurdnější je, když ministr práce dává odměny do souvislosti s přesčasy svých náměstků. Chtěl bych připomenout, že to je právě tato vláda, která rozhodla o tom, že do zákoníku práce byla zakotvena možnost dohodnout ročně odpracování 150 hodin zdarma, bez náhrady, bez toho, aniž by za toto byly vypláceny odměny. A je to také tato vláda, která trvá na zachování povinnosti hasičů, policistů a dalších ozbrojených zdrojů pracovat ročně 150 hodin zdarma, tedy celý měsíc v jednom roce bez jakéhokoliv dalšího nároku na odměnu. Po jiných chcete, aby se uskromnili, aby pracovali přesčasy zadarmo, přece je krize. Ale sami si to vynahrazujete nadmíru přiměřenou poměrům. Oblíbeným a opakovaným argumentem ministrů naší vlády je, že statisícové odměny dostávají především ti, kteří se zasloužili o úspory na ministerstvech. O tom, zda se v konkrétních případech ušetřilo nebo naopak toto šetření bude stát více peněz, se dá vést dlouhá diskuse. Ale i kdyby se ušetřilo, pak tento argument rozhodně neobstojí. Já i celá veřejnost jsme si totiž mysleli, že cílem těchto úspor je snížit státní dluh, ne to, aby se pár vyvolených na ministerstvu mělo lépe. A pokud jste si toho, vážení členové vlády, ještě nevšimli, tak boj se zadlužením Česká republika nevyhrála. Chtěl bych vám také připomenout, že jen od roku 2006, kdy nastoupily pravicové vlády, do roku 2014 se náš státní dluh s velkou pravděpodobností zdvojnásobí. Takže rozhodně není co rozdělovat. Ale vy se chováte, jakoby peněz bylo dost. Dalo by se říci, kam se na vás hrabou rozhazovační Řekové se svou státní správou při těch platech, které si dáváte na ministerstvech.

Prosím v zájmu celé společnosti, zamyslete se. Tím, co děláte, výrazně zhoršujete atmosféru ve společnosti a přiléváte olej do ohně. Pokud chceme zvládnout krizi, pokud chceme zvládnout to, co na nás ještě dlouho bude doléhat, musíme jít lidem příkladem a ne je urážet arogantním chováním. Přál bych si, abyste to pochopili. A přál bych si, pane předsedo vlády, abyste měl příležitost toto vysvětlit. Proto navrhuji zařadit bod "Informace předsedy vlády o odměnách na Úřadu vlády a ostatních ministerstvech vlády České republiky za rok 2011".

Děkuji za pozornost. (Slabý potlesk z levé části jednací síně.)

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PSP ČR

Jana Maláčová byl položen dotaz

Předsedkyně

Proč myslíte, že zrovna vy můžete stranu dostat zpět do sněmovny, když jste byla u toho, když z ní vypadla? A věříte si v příštích volbách? Podle všeho jste zatím bez šance na návrat. Není to paradox, když máte takovou příležitost, protože jen minimum lidí je spokojených s tím, jak se jim daří?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kolář (TOP 09): Kaja Kallas, Andrius Kubilius a Jozef Síkela. Trio, které má dost politické odvahy

14:06 Kolář (TOP 09): Kaja Kallas, Andrius Kubilius a Jozef Síkela. Trio, které má dost politické odvahy

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k hlasování pro novou Evropskou komisi.