VV: Hlasování o církevních restitucích nebylo prohrou

13.01.2012 15:12 | Zprávy

Čeho věci veřejné dosáhly vyjednáváním před hlasováním o církevních restitucích? Především díky VV se významně snížil podíl finančních restitucí.

VV: Hlasování o církevních restitucích nebylo prohrou
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Radek John a Karolína Peake

Z původních 83 na 59 miliard, valorizovaných podle inflace a nikoli úročených), naopak narostl podíl naturálních restitucí, nyní v objemu 75 miliard korun. Vláda M. Topolánka přitom počítala dokonce se splácením po dobu 60 let a s úročením částky 83 miliard, stát by tedy zaplatil asi 270 miliard.

Dále se díky VV premiér zavázal, že:

  • převod majetku bude transparentní, a to i díky požadavku úřadu Karolíny Peake na soupis majetku
  • koalice nalezne úspory ve státním rozpočtu a bude pracovat na omezení státního aparátu a byrokracie, kterými vytvoří zdroje nejen pro finanční vyrovnání s církvemi
  • vyrovnání nebude na úkor ostatních cílů této vlády, nebude znamenat škrty v jednotlivých resortech či v sociálních investicích, protože restituce nejsou jedinou prioritou vlády

Je třeba zdůraznit, že VV nikdy nezpochybňovaly dohodu, jen naprosto logicky zjišťovaly možnost odkladu finančních restitucí na příznivější dobu. Okamžité navrácení naturálií a odklad finančního vyrovnání ostatně navrhovala už Kateřina Klasnová při jednáních Komise pro narovnání vztahů státu a církví od dubna do srpna loňského roku.

Aby Miroslav Kalousek řekl, odkud vezme peníze na výplatu restitucí, požadovala Kateřina Klasnová už v květnu loňského roku, také nešlo o žádnou novinku VV z poslední doby. Ruku v ruce s restitucemi jde i odluka církví od státu, po přechodné období 17 let se bude snižovat nynější každoroční příspěvek ve výši 1,5 miliardy korun.

Proti vracení církevního majetku je sice většina národa, ale církve nárok na restituce mají, což potvrzuje i výrok Ústavního soudu. Pokud by tedy církve český stát zažalovaly o majetek a ušlý zisk, těžko by republika soud vyhrála. Vracení majetku se týká pouze období od roku 1949 (tedy od Zákona 218/1949 Sb. ze dne 14. října 1949 o hospodářském zabezpečení církví a náboženských společností státem). Na výpočtu majetku se podílela pražská VŠE a firma Ernst&Young. V nadhodnoceném ocenění například lesních pozemků se promítá zisk ušlý za roky 1949-2012, kdy církev nemohla se svým majetkem nakládat. Kdyby byl stát dobrým správcem, mohl sám z prozatím nevráceného majetku profitovat. Že tomu tak není, je důsledkem špatného fungování státních podniků jako Lesy ČR či Pozemkový fond.

Po jednání s církevními představiteli i uvnitř koalice, se Věci veřejné rozhodly restituce podpořit a ukončit hrozící vládní krizi, protože stabilitu země staví nad všechny spory. Dlouhá jednání nebyla zbytečným divadlem, ale nutností v situaci, která byla nesmyslně vyhrocená. Ultimáta a mediální tlak se nedá považovat za správný způsob diskuse.

Věci veřejné byly neustále obviňovány z porušování koaliční smlouvy.  Nikdo z koaličních partnerů však neodpovídá na otázku, jak se s touto smlouvou slučuje diskuse ohledně prolomení těžebních limitů, které do koaliční smlouvy dostaly VV, nebo zvyšování hladiny sjednocené DPH? Obojí je smlouvou pevně dáno. Když stejnou diskusi chtěli rozvíjet Věci veřejné o dohodě s církvemi, vyvolaly hysterickou reakci obou koaličních stran.

Nyní je za průběh restitucí plně zodpovědná TOP 09, která má resorty kultury i financí. Jak jednotlivé církevní regiony s vráceným majetkem skutečně nakládají, bude kontrolovat přímo Vatikán. Tak by mělo být zabráněno neprůhledným prodejům majetku, jako se tomu stalo před časem v jiných středoevropských zemích. Zablokovaný naturální majetek nyní brání rozvoji krajů a více než tisícovce obcí, takže vyřešení restitucí může přispět k dalšímu rozvoji regionů.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Veciverejne.cz

Martin Exner byl položen dotaz

Co když nevíte koho volit?

Souhlasím s Vámi, že chodit k volbám by se mělo, ale co když mám v posledních letech problém s tím, že není koho volit, protože mám ke každé z relevantních stran zásadní výhrady? Třeba na této vládě (stranách v ní) mi vadí, jak se snažíte zlehčovat problémy, které většina z nás má, jak lidi nálepkuj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Bek: Stát bude nadále financovat služby pedagogického charakteru

12:12 Ministr Bek: Stát bude nadále financovat služby pedagogického charakteru

Větší samostatnost obcí a krajů při zajišťování podmínek pro činnost jimi zřizovaných škol, lepší zo…