VV: Hlídky VV rušíme, stranické referendum rozhodlo

13.05.2010 15:09 | Zprávy

Véčkaři rozhodli o hlídkách VV

VV: Hlídky VV rušíme, stranické referendum rozhodlo

Sociálně intervenční hlídky strany Věci veřejné končí.

Řešení aktuálních problémů týkajících se bezpečnosti a korupce nabízí strana Věci veřejné. Nabízí řešení programová, ale i praktická. V několika posledních týdnech se občané Prahy 1 a Prahy 5 mohli setkat se sociálně - intervenčními hlídkami VV, které působily především jako nástroj pomoci, poradenství, případně upozorňovaly na protiprávní chování. Monitorovaly situaci v nebezpečných lokalitách a vyřizovaly konkrétní požadavky občanů.


„Prostřednictvím hlídek jsme chtěli dát jasně najevo, že nestrkáme hlavu do písku jako ostatní, a že se snažíme každodenní problémy lidí s bezdomovectvím a narkomanií aktivně řešit, hledat pro konkrétní lidi konkrétní řešení. Hlídky v žádném případě nesmějí aktivně zasáhnout, nedochází k žádnému násilí, jak tvrdí politická konkurence. Média, která strávila s hlídkami několik odpolední, to ostatně sama viděla," říká koordinátorka projektu a zastupitelka Jana Pařízková.

Věci veřejné jako strana přímé demokracie uspořádala mezi svými příznivci na téma hlídek VV referendum. Výsledky referenda hovoří jasně: 35, 92 % příznivců si přeje činnost hlídek zachovat, 64, 08 % příznivců je pro jejich zrušení.

„Naším cílem je ochránit naše dobrovolníky - příznivce před nastalým mediálním tlakem a pošpiňováním. I v souvislosti s výsledky referenda jsme se rozhodli činnost hlídek ukončit," dodává Pařízková.

Bezpečnostní program

Věci veřejné ale ve svém bezpečnostním programu prosazují další konkrétní kroky a navrhují, kde ušetřit a jak získat peníze, aniž by se zvyšoval státní rozpočet. Jedním z klíčových bodů bezpečnostního programu VV je reforma obrany. Snížení rozpočtu armády o 20 % a tím úspora 10 miliard korun, které Věci veřejné chtějí přesunout do rozpočtu ministerstva školství, je jedním z hlavních bodů.

„Nutné je také snížení nákladů na provoz ministerstva obrany, a to například snížením množství civilních zaměstnanců nebo prosazování nákupů nezbytně pouze potřebných technologií," říká volební manažer strany Vít Bárta.

Ke snížení administrativní zátěže může vést i sloučení ministerstva obrany a ministerstva vnitra pod jedno ministerstvo bezpečnosti.

„Snížení administrativní zátěže ruku v ruce se zprůhledněním veřejných zakázek (nejen) ministerstva obrany povedou k výraznému šetření v rozpočtu ministerstva obrany, přičemž deficit státního rozpočtu se neprohloubí ani o jednu jedinou korunu. Prosadíme například omezení rozsahu potřebných sil dle reálných potřeb, konkrétně snížení počtu nadzvukových letounů JAS-39 Gripen ze současných 14 na 10 (v roce 2014 bude ČR vyjednávat uzavření nové smlouvy), což ve výsledku znamená snížení nákladů o více jak osm miliard," dodává Vít Bárta.

Bezpečnostní program Věcí veřejných ale také zahrnuje řadu dalších palčivých problémů. V souvislosti se zveřejněním posledního průzkumu Eurobarometru, který se týkal bezpečnosti evropských metropolí, je Praha na 70. Místě (!) ze 75 evropských metropolí. Bezpečněji než Pražané se dokonce cítí i obyvatelé sicilského Palerma. Věci veřejné chtějí tuto situaci zásadním způsobem změnit.

„Jedním z hlavních nástrojů je zřízení metropolitní policie, a to nejen v Praze, ale v každém českém městě s počtem obyvatel nad 100 tis. Navíc sloučením Policie ČR a obecní policie zajistíme menší okrsky, do kterých dostaneme více policistů. Reálně se tak zvýší počet policistů v ulicích měst," říká k reformě policie Vít Bárta.

Z dalších programových priorit Věcí veřejných v oblasti bezpečnosti jsou důležité především snížení počtu heren a zdanění hazardu 20 %, zvýšení bezpečnosti ve školách a jejich okolí, snížení počtu veřejných domů a audit obecních bytů, zejména „varen" drogových dealerů a privátů prostitutek. „O řadu věcí se již naši zastupitelé zasadili na Praze 1 a 5," doplňuje předseda strany Radek John.

Propracovaná protikorupční strategie

Česká republika však kromě kritické bezpečnostní situace se zmítá v nekonečných korupčních skandálech. Právě proto si Věci veřejné jako ze svých hlavních priorit stanovili prosazení protikorupčních opatření.

„Neodpovědnost politiků - nefunkční zákon o střetu zájmů, chybějící etické kodexy, minimální tlak na vyvozování politické odpovědnosti ze strany politických stran. To jsou hlavní důvody, proč se v naší zemi takovýmto způsobem korupce rozmáhá," informuje pražská zastupitelka Markéta Reedová. Věci veřejné prosazují komplexní způsob řešení problémů. Věci veřejné prosazují posílení pozice Nejvyššího kontrolního úřadu.

„Národní kontrolní úřad je velice důležitý orgán. Základním předpokladem pro správný výkon jeho funkce je především jeho nezávislost a odbornost," poznamenává Markéta Reedová. Věci veřejné chtějí například do nominace členů kolegia NKÚ a prezidenta NKÚ zapojit odbornou veřejnost. Věci veřejné také prosazují vyšší odpovědnost ve veřejné správě, regulaci lobbingu a jednodušší zákony.

„Náš komplexní přístup zahrnuje jak prevenci, tak také důslednou kontrolu a postih s větším zapojením veřejného dohledu. Protikorupční program VV je tak snadno splnitelný, a to přesto, že rozsah a hloubka navrhovaných opatření je mezi ostatními stranami naprosto unikátní," dodává Markéta Reedová.

Řešíme, co ostatní neřeší

Znovu zavedení finanční policie, testování korupční odolnosti, inventura nemravných prodejů státního majetku nebo institut korunního svědka. To jsou jen některé z řady protikorupčních opatření, které Věci veřejné, na rozdíl od ostatních politických stran, chtějí zavést.

„Inventuru nemravných prodejů a především vymáhání škod prostřednictvím Evropské unie ostatní politické strany zcela ignorují," podotýká Markéta Reedová. Věci veřejné však v prosazování protikorupčních praktik podnikli i řadu interních kroků.

„Jako politická strana jsme si odhlasovali etický kodex našich členů a totéž prosazujeme na všech dalších úrovních. V případě, že někdo z našich případných poslanců tento etický kodex poruší, pak bude donucen vzdát se mandátu," říká k protikorupčnímu programu strany předseda Radek John. Věci veřejné také to, co ve svém programu prosazují, praktikují i sami u sebe. Testy korupční odolnosti nejsou žádnou výjimkou.

„Naši kandidáti se podpisem smlouvy zavázali k tomu, že v případě, že se setkají s korupční nabídkou, musí ji povinně nahlásit vedení strany. Pokud tak neučiní, musí zaplatit jednorázový poplatek ve výši 500 tis. korun," dodává Radek John.

Věci veřejné se ve svém protikorupčním programu věnují ještě řadě dalších věcí, kterým se další strany vyhýbají. Mezi ně patří zákaz výkonu funkce pro veřejné činitele usvědčené z korupce, ze zneužití pravomocí veřejného činitele, pletich a jiné závažné trestné činnosti, odstranění výjimek a nesmyslných kvalifikačních předpokladů při zadávání veřejných zakázek, jmenovitá evidence hlasování všech exekutivních i legislativních orgánů nebo ostatní odvolatelnost politiků podle finského modelu.

Dále čtěte:
Věci veřejné získávají odpůrce na Facebooku. Kvůli "domobraně"
Bárta: Hlídky zneužila politická konkurence, proto končí

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Veciverejne.cz

MUDr. Ivo Trešl byl položen dotaz

očkování

Vážený pane doktore, ráda bych využila možnosti se vás zde zeptat na jednu věc. Když se nechám očkovat proti černému kašli, znamená to, že ho nemůžu dostat nebo je to jak s vakcínou proti covidu? A ještě na jak dlouho mě případně očkování proti nákaze ochrání? A když už jsem nakousla téma covid, pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kolář (TOP 09): Fico je asi jen odporná, zapšklá a zkorumpovaná krysa

12:17 Kolář (TOP 09): Fico je asi jen odporná, zapšklá a zkorumpovaná krysa

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k návštěvě Roberta Fica v Rusku.