Věci veřejné reagují na iniciativu „Odmítáme vládu bez účasti žen!", se kterou přišla Evropská kontaktní skupina. Text vyjadřující přesvědčení, že ženy mají být rovnoměrně zastoupeny ve vrcholných funkcích orgánů státní správy a především v ministerských funkcích nově jmenované vlády, lze nalézt i na Facebooku.
Věci veřejné pravděpodobně obsadí čtyři vládaní posty. Obsazení těchto pozic bylo uvnitř strany diskutováno, přičemž mezi jednajícími osobami byly pochopitelně i ženy. Ostatně, Věci veřejné jako jediná strana z trojice stran jednajících o vládě, měly ve svém týmu ženu. Konečné rozhodnutí o obsazení ministerstev tedy nebylo, alespoň u Věcí veřejných, pouze mužskou záležitostí. Nynější výzvy k přehodnocení obsazení ministerstev ve smyslu obsazení žen nejsou ničím jiným, než posuzováním lidí na základě pohlaví. A s tím nelze souhlasit, ať už se jedná o muže nebo o ženy.
Na úvodní schůzi si Poslanecká sněmovna zvolila do svého čela předsedkyni, dvě místopředsedkyně a jednoho místopředsedu. V té chvíli se žádná organizace nepodivovala nad disproporcí mezi 22 procenty žen v celé Sněmovně a 75 procenty žen v čele Sněmovny. Občasný argument, že tyto ženy byly na předsednická místa „odklizeny" nepovažujeme vzhledem k významu zmíněných funkcí za seriózní. Takové relativizování významu ústavních funkcí považujeme za účelové.
Důvodů pro nenavržení kandidátky na ministryni je ze strany Věcí veřejných víc. Jsme přesvědčeni, že v našich řadách je několik političek, které by se na ministerských postech uplatnily. Vzhledem k blížícím se komunálním volbám a odhodlání některých osobností v nich uspět, jsme však museli jejich přání respektovat. Rovněž jsme respektovali přání té části žen, které si hodlají uchovat část soukromí a volného času pro své potomky. Nepovažujte to, prosím, jako výraz genderového stereotypu, vždyť Petr Nečas nepřijal pozici ministra vnitra v roce 1997 s tím samým zdůvodněním.
Značně diskutovaná je v debatách o obsazení ministerstev i zkušenost. Věci veřejné mohou sebevědomě prohlásit, že nominovaly takové kandidáty, kteří jsou dostatečně zralí na to, aby náročný manažerský post ministra vykonávali. Ti mladší či méně zkušení mohou své zkušenosti načerpat buďto v parlamentu a jeho výborech, nebo v komunální politice. A je skutečně nepodstatné, zda se jedná o ženy nebo o muže.
- Absence žen ve vládě řadu z nich rozčarovala
- Ženy v čele? Méně testosteronu, více dohody, těší se Pehe
- Akty udělají víc než deset článků, míní Klasnová. Feministka souhlasí
Foto: Hans Štembera
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Veciverejne.cz