Druhý pilíř penzijního systému představuje vyvedení 3 % ze sociálního pojištění a 2 % z vlastní hrubé mzdy do fondů penzijních společností. Tyto fondy umožňují výběr ze čtyř investičních strategií. Fond státních dluhopisů, konzervativní fond, vyvážený fond a dynamický fond.
Jaké jsou výhody? Systém umožňuje vlastní důchodové spoření, měl by být méně náchylný na případné potíže státního rozpočtu (např. zpomalení nebo úplné vymizení valorizací, pokles důchodů).
Jaké jsou nevýhody? Domnívám se, že jistou nevýhodou je, že systém je pro osoby mladí 35 let nepovinný, nebude tedy do budoucna pravděpodobně žádným zásadním řešením pro naši ekonomiku. Rovněž omezení fondů pro bezpečné investování je možná příliš tvrdé a obtížně se bude dosahovat předpokládaný výnos.
Jednoznačná odpověď na vhodnost či nevhodnost vstupu do systému závisí na věku a výši příjmu. Možná by zavedení systému prospěl určitý odklad účinnosti, protože rozjíždět tento model v době pomalého růstu ekonomiky je diskutabilní. Jisté je, že nelze do budoucna čekat, že by původní povinný systém byl schopen nás do budoucna zajistit. Je ovšem otázka kolik budoucích problémů je druhý pilíř opravdu schopen vyřešit.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: LIDEM