Vilímec (ODS): Kompenzaci daňových výnosů malým obcím navrhnu znovu
17.12.2011 19:33 | Zprávy
Poslanecká sněmovna schválila státní rozpočet na rok 2012. Jeho součástí mohlo být také zhruba 300 milionů pro obce s tisícem až deseti tisíci obyvateli, které by alespoň částečně kompenzovaly jejich podprůměrné daňové výnosy. V důsledku názorového veletoče poslanců TOP 09 a STAN ale obce tyto prostředky nedostanou.
reklama
Schválený rozpočet snižuje schodek o 30 miliard Kč. Vláda ho předložila s vědomím, že současné prognózy vývoje HDP se liší od té, která byla podkladem schválení státního rozpočtu, a proto lze v příštím roce očekávat jeho korekce. Jeho podoba přesto vypovídá o velkém odhodlání vlády snižovat rozpočtový schodek, když rozpočet vykazuje meziročně absolutní pokles výdajů. Snad všem už je dnes jasné, že nekontrolovatelně zadlužovat naši zemi a utápět se ve vidinách, že expanzivní rozpočet bude generovat vyšší příjmy v dalších letech, rozhodně nemůžeme. Více než jindy je totiž patrné, že taková politika by nám žádný prospěch nepřinesla.
ODS si je přesto vědoma, že tento rozpočet nezjednodušuje situaci těm obcím a městům, jejichž daňové výnosy jsou podprůměrné. Jedná se především o menší spádové obce a města. Na vině je přepočítávací algoritmus rozpočtového určení daní. Ten bude změněn až k 1. 1. 2013. Proto jsem v průběhu projednávání rozpočtu v poslanecké sněmovně načetl pozměňovací návrh o vyčlenění částky 300 mil. Kč za účelem částečné kompenzace daňových výnosů u těch obcí a měst, které nezískávají ani 7 000 Kč na obyvatele ze sdílených daní. V pásmu obcí od 1 000 do 10 000 obyvatel se jedná o 862 obcí a měst v České republice.
Návrh počítal s tím, že k rozdělení této částky dojde naprosto transparentním a nezpochybnitelným propočtem. Šlo nám o to, aby byla kompenzována především spádová centra, která zajišťují veřejné služby i pro řadu okolních obcí.
Tento návrh byl podpořen na podvýboru pro financování územních samospráv také zástupci TOP 09 jako druhé největší koaliční strany, včetně předsedy jejího klubu. Později se však z nepochopitelných důvodů názor poslanců TOP 09 a STAN změnil. Je to o to více zarážející, že především tato koaliční strana všude mluví o podpoře venkova a speciálně obcí s nejnižšími daňovými výnosy. Byť učinila ODS maximum k prosazení koaliční shody, nakonec ministr financí Miroslav Kalousek ukázal dotčeným obcím palcem dolů.
Bude-li to fiskálně únosné, jsem připraven při eventuální revizi státního rozpočtu tento návrh předložit znovu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Líbil se Vám tento článek?
Nezávislost naší redakce můžete podpořit peněžitým darem v jakékoliv výši bankovním převodem na účet:
131-981500247/0100
QR kód obsahuje údaje k platbě, výši částky si určete sami.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
Myslím, když jste byli ve vládě? Myslíte, že teď něco zmůžete? A můžete aspoň říci, když už nejste ve vládě, proč a kdo byl proti navýšení rodičovské pro všechny a ve větší míře, která by zohledňovala inflaci a růst cen?
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.