Vláda: Totalitní perzekuci připomíná festival Mene Tekel

21.02.2012 15:35 | Zprávy

Mezinárodní festival bude letos zaměřen na perzekuci československých vojáků po roce 1948. Potrvá do 2. března.

Vláda: Totalitní perzekuci připomíná festival Mene Tekel
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Zasedání vlády

Hlavním tématem již šestého ročníku projektu Mene Tekel - proti totalitě, zlu a násilí, pro paměť národa je armáda a totalita. Od pondělí 20. února festival seznamuje veřejnost s osudy lidí pronásledovaných totalitními režimy formou výstav, filmových projekcí, literárních setkání, odborných kolokvií, besed s pamětníky, rekonstrukce politického procesu padesátých let, ale i hudebních přehlídek.
Výstava ukáže osudy vojáků ze západní fronty

Jednou z hlavních akcí festivalu je i výstava v prostorách pražského Karolina s názvem Cesty ke svobodě, která je zaměřená na perzekuci československých vojáků za komunistického režimu. Nad výstavou, kterou připravil Vojenský historický ústav Praha, převzal záštitu ministr obrany Alexandr Vondra. Výstava prezentuje především osudy československých vojáků pronásledovaných komunistickým režimem.

Expozice přibližuje známé i méně zmiňované vojenské osobnosti a jejich často tragické osudy. Pozornost je věnována například generálům Heliodoru Píkovi či Karlu Kutlvašrovi, ale také obyčejným vojínům, kteří se „provinili“ jen tím, že bojovali za druhé světové války na západní frontě.
Dokumenty přiblíží osudy perzekvovaných žen

Samostatná kapitola je věnována také skupině Praha-Žatec, která údajně připravovala vojenský převrat na jaře roku 1949. Autoři výstavy připomínají, že od roku 1948 bylo z politických důvodů komunistickým režimem popraveno na pět desítek vojáků, jen v letech 1948-1952 jich bylo odsouzeno 1 165.

Část je věnována také provokacím, které se pro komunistický režim staly často nástrojem pro cílené odsouzení. Letošní ročník se věnuje také osudům žen, které přišly o život nebo strávily dlouhá léta ve vězeních a pracovních táborech.

Cílem projektu proti totalitě Mene Tekel je upozornit společnost na osudy politických vězňů padesátých let, ale i absenci výuky o tomto období ve školském systému. Festival se řadí mezi padesát nejúspěšnějších pražských kulturních projektů. Letošní i uplynulé ročníky se mohou prezentovat účastí mnoha významných osobností z domova i ze zahraničí. Řada akcí je věnována také dětem a studentům, a to zejména formou interaktivních programů či soutěží.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Vlada.cz

Jaký je váš názor na návrh zákona o pokutách za lživou a urážlivou kampaň?

Já třeba ten návrh dost dobře nechápu. Kdo by jako měl posuzovat případné lži v kampani? A jak se pozná, že jde o kampaň a ne třeba jen o (lživé) vyjádření politika mimo kampaň? Není ten návrh zákona dost gumový, jakože pokuta za lhaní bude hrozit jen v kampani? Navíc jestli někdo lže není to vlastn...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Paroubek (ČSSD): Seriozní politické jednání vypadá jinak

11:02 Paroubek (ČSSD): Seriozní politické jednání vypadá jinak

Komentář předsedy ČSSD k vyjednávání o účasti strany na projektu STAČILO!