Kabinet schválil novelu několika zákonů, které upravují povinnosti telefonních operátorů a poskytovatelů internetového připojení poskytovat informace.
Novela předložená ministrem vnitra spolu s ministry spravedlnosti a průmyslu a obchodu je reakcí na dva nálezy Ústavního soudu, které rušily část zákona o elektronických komunikací a § 88a trestního řádu. Ten úpravě vytýkal nejasná pravidla zabezpečení získávaných údajů a přílišnou obecnost ustanovení. „Vytýkáno je nepřesné vymezení doby uchovávání a likvidace provozních a lokalizačních údajů,“ vysvětlil na tiskové konferenci ministr vnitra Jan Kubice.
Novela pevně vymezí, kdo má na informace nárok
Úprava novelizuje celkem pět právních předpisů. Stanovuje v nich zejména přesný výčet veškerých orgánů oprávněných požadovat od operátorů a poskytovatelů internetu údaje o tom, kdo, kdy, z jakého místa, s kým, popřípadě i jak dlouho komunikoval.
Novelou trestního řádu se pak vymezuje také okruh trestných činů, pro jejichž objasnění mohou příslušné orgány požadované údaje získat. Konkrétně se jedná o porušení tajemství dopravovaných zpráv, podvod, neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací včetně potřebných hesel, nebezpečné vyhrožování a pronásledování, šíření poplašné zprávy, podněcování k trestnému činu a schvalování trestného činu.
S ohledem na judikaturu Ústavního soudu se navrhuje omezit použitelnost podmínek pro získání povolení k zjištění provozních a lokalizačních údajů pouze na úmyslné trestné činy, za které lze uložit trest odnětí svobody s horní hranicí trestní sazby nejméně 3 roky. Tím je vyjádřena požadovaná typová závažnost těchto trestných činů.
Novela zákona dále navrhuje délku pro uchování provozních a lokalizačních údajů na dobu 6 měsíců. Zavádí se rovněž povinnost zpětného informování. Lidé, jejichž údaje byly použity při vyšetřování, by se o tom podobně jako v případě odposlechů měli dozvědět.
Co se mění
-
první část novelizuje zákon o elektronických komunikacích (zpřísňuje opatření k ochraně provozních a lokalizačních údajů).
-
druhá část novelizuje §88a trestního řádu (zpřísňuje podmínky pro získání povolení k zjištění provozních a lokalizačních údajů).
-
třetí část novelizuje zákon o BIS a pátá část novelizuje zákon o vojenském zpravodajství tak, že se doplňuje oprávnění BIS a vojenské zpravodajství požadovat provozní a lokalizační údaje, které by měly být získávány za podmínek shodných s odposlechy, tzn. na základě povolení předsedy senátu vrchního soudu příslušného podle sídla zpravodajské služby.
- čtvrtá část novelizuje zákon o dohledu v oblasti kapitálového trhu tak, že se zpřesňuje účel, pro který je ČNB při výkonu dohledu nad kapitálovým trhem oprávněna požadovat provozní a lokalizační údaje za podmínky předchozího písemného povolení předsedy senátu Vrchního soudu v Praze.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Vlada.cz