Vladimír Franz: Mravní obroda národa je zkrátka nevyhnutelná

19.11.2012 14:41 | Zprávy

Vyjádření k 17. listopadu.

Vladimír Franz: Mravní obroda národa je zkrátka nevyhnutelná
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kandidát na prezidenta Vladimír Franz

Jakkoli trendem je třídimenzionální vidění světa a kina i obývací pokoje jsou plné lidí s brýlemi mámení, naše životy jako by byly zcela plošné a měly jen dvě dimenze. Ta třetí, ta, která dodává životu hloubku, chybí. Současné české společnosti prostě chybí ideál, k němuž by se mohla vztahovat.

Jedině vzdělaný a kulturní člověk je totiž schopen pochopit a připustit si, že nemá jen tolik proklamovaná lidská práva, že má také lidské povinnosti. Jedině takový člověk je schopen cítit se, a v důsledku i být občanem.

Říkám-li, že je nám zapotřebí ideálu, nemám na mysli ideál ve smyslu zneužitelného ideologického fetiše, ale ve smyslu – člověk jakožto míra věcí. Ideálem by tedy měl být myslící člověk.

Abychom ale mohli hledat paralely i východiska, musíme si pojmenovat, v čem tkví základní problém. Podle mého soudu je to rozpor mezi rozumem a citem, respektive vynášení jednoho takového fenoménu nad druhý.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vladimirfranz.cz



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Maříková (SPD): Sedí doma v bezpečí a chtějí bojovat do posledního Ukrajince

18:12 Maříková (SPD): Sedí doma v bezpečí a chtějí bojovat do posledního Ukrajince

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k válce na Ukrajině.