Vlasák (ODS): Nová pravidla pro nakládání s OEEZ

27.01.2012 13:43 | Zprávy

Přestože hlavním bodem lednového zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku byly především volby nového předsednictva, projednávala se také novela směrnice o nakládání s odpady z elektrických a elektronických zařízení (tzv. OEEZ). Ta se bezprostředně dotýká také obcí, které mají v oblasti odpadového hospodářství mnohé povinnosti.

Vlasák (ODS): Nová pravidla pro nakládání s OEEZ
Foto: ODS
Popisek: Europoslanec Oldřich Vlasák

V České republice se vybere 4,3 kg OEEZ na jednoho občana ročně. Ve srovnání s Rakouskem (8,8 kg) či Švédskem (14,8 kg) je to málo, naopak v relaci k Itálii (2,6 kg), sousednímu Polsku (1 kg) či Rumunsku (0,8 kg) poměrně hodně. Jednou z hlavních změn, kterou Parlament schválil, jsou nové cíle sběru elektronického odpadu. Všechny členské státy přitom musí zvýšit sběr elektronického odpadu, bez ohledu na to, zda již plní stávající paušální cíl 4kg na osobu za rok. Více nefunkčních ledniček, telefonů a elektronických přístrojů tak bude podléhat sběru a recyklaci.

Parlament také prosadil, aby spotřebitelé mohli vrátit malá zařízení (jako například mobilní telefony) v jakémkoli větším obchodě s elektronikou, aniž by byli nuceni zakoupit nový výrobek. Výrobci elektronických zařízení se budou nadále finančně podílet na plnění cílů na zpracování odpadu. Zjednoduší se pro ně postupy registrace a podávání informací a budou moci určit zplnomocněného zástupce namísto povinnosti mít sídlo v každé zemi, ve které působí. Nová pravidla zajistí, aby nebyly v jednotlivých členských státech opakovaně placeny poplatky za registraci.
 
Poslanci také schválili přísnější kontroly nelegálních dodávek, aby se zabránilo zpracování elektroodpadu v zemích, kde často panují podmínky ohrožující zdraví pracovníků a životní prostředí. Důkazní břemeno je přeneseno od celních úřadů k vývozcům, kteří budou muset v budoucnu prokázat, že zboží je vyváženo za účelem opravy nebo opětovného použití.
 
Poté, co novelizovanou směrnici formálně schválí Rada a stane se součástí právního řádu EU, budou mít členské státy 18 měsíců na aktualizaci svých vnitrostátních právních předpisů.

Ing. Oldřich Vlasák
 místopředseda regionálního sdružení
 člen výkonné rady
 zastupitel statutárního města
 poslanec EP

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ods.cz

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Vy jste teď sice pro zmrazení platů, ale co to řeší do budoucna?

Nemyslíte, že je třeba vyřešit vaše platy nějak komplexně, abyste brali přiměřeně se vším všudy? Ne že budete brát obří platy a ještě k domu dostávat obří náhrady. Vždyť to je výsměch všem a je jedno, že se teď snažíte problém oddálit, to není řešení. Nebo jak si to představujete za 5 let až by došl...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rajchl (PRO): ČT naprosto ukázkově lže

8:01 Rajchl (PRO): ČT naprosto ukázkově lže

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k České televizi.