Přestože tedy moderní pedagogika doporučuje menší třídy, aby se učitel mohl věnovat všem žákům jednotlivě, naše školy půjdou zřejmě opačným směrem. Zřejmě se tak znovu dočkáme tříd o třech desítkách žáků.
Ředitelům to nemůžeme mít za zlé. Jsou nuceni k šetření a musejí najít možnosti, kde potřebné peníze uškudlit. Na platech? Učitelé, natož ostatní personál nutný k chodu škol, nepatří mezi zaměstnance s nadprůměrnými nebo vysokými platy. Naopak, zasloužili by si brát více, než dosud. Nejsou peníze na vybavení, moderní výuka se bez učebních pomůcek neobejde. Není možné chtít po učitelích zajímavé a přínosné vyučování, pokud budou mít k dispozici pouze tabuli a křídu. A tu ještě na příděl. Zoufalí ředitelé tak musejí hledat jiné možnosti. A menší počet tříd je, bohužel, schůdnou cestou, kde peníze ušetřit a chod školy co nejméně ohrozit.
Opět jsme svědky střetu ekonomické reality s ideály. Odborníci nám říkají, že malé třídy jsou zárukou kvality vzdělání, protože učitel má čas se věnovat i slabším. Ekonomové upozorňují, že více peněz do školství plynout nemůže. Ředitelé škol jsou tak mezi dvěma kameny, s nimiž nemohou nic dělat. Bohužel pro všechny je ekonomický kámen tím tvrdším. Pokud tedy do školství nepoplyne více peněz, bude kvalita vzdělávání omílána a zmenšována. A to se po čase nutně odrazí i na konkurenceschopnosti celého našeho státu.
Ing. Miloslava Vostrá, poslankyně Parlamentu ČR
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kscm.cz