Tedy zvýšení snížené sazby o 3,5 procentního bodu, což bude mít za následek zvýšení ceny potravin, některých služeb a především léků. Jsem překvapený, že mnoho lidí protestuje proti zvyšování daně z přidané hodnoty s odůvodněním, že se jedná o sociálně nespravedlivé opatření. Ale vůbec neřeší, že v případě neprohlasování tohoto návrhu dojde paradoxně ke zvýšení cen zboží, které každý z nás denně nakupuje a nejvíc nás ovlivní. Asi každý z nás nekupuje 3x týdně televizi, která by mohla být v důsledku jednotné sazby levnější. Ale potraviny a léky nakupujeme pravidelně a jakékoliv zvýšení, v tomto případě by se jednalo o 3,5 procentní body, má větší dopad do peněženek každého z nás.
Je známo, že snižování DPH se většinou nepromítne do konečných cen, protože zůstávají v maržích firem. Avšak zvyšování DPH se promítne do cen výrobků a služeb.
Na druhé straně jsou příjmy rozpočtu a cílem celého konsolidačního balíčku je právě udržení rozpočtu na další roky v mantinelech, které si vláda dala ihned po volbách v roce 2010. Jenže neprohlasováním konsolidačního balíčku dojde v důsledku jednotné sazby DPH k propadu v příjmech rozpočtu. Jednoduše řečeno, snížení základní sazby DPH o 2,5 procentního bodu (z 20% na 17,5%) nevykompenzuje zvýšení snížené sazby DPH o 3,5 procentního bodu (ze současných 14% na 17,5%). Tímto krokem vznikne ve státním rozpočtu díra v řádu několika miliard korun. A tento schodek by musela vláda řešit jiným úsporným opatřením.
Oba výše uvedené důvody, ať se jedná o skokové nezvyšování cen potravin a léků a propad v příjmech státního rozpočtu, mě vede k tomu, abych podpořil tento návrh.
Radim Vysloužil, poslanec Parlamentu ČR
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: LIDEM