Vysloužil (VV): ČTÚ si plete hrušky s jablky aneb mystifikace po česku

07.02.2012 18:24 | Zprávy

Vyjádření poslance Radima Vysloužila.

Vysloužil (VV): ČTÚ si plete hrušky s jablky aneb mystifikace po česku
Foto: Archiv
Popisek: Poslanec Radim Vysloužil

Český telekomunikační úřad, nezávislá regulační instituce, má dle zákona 127/2005 Sb. o elektronických  komunikacích vytvářet mimo jiné konkurenční prostředí na trhu s mobilními operátory. Výsledek jejího fungování zažíváme na vlastní kůži každý den, lépe řečeno naše peněženky. Tři hráči na mobilním trhu si užívají oligopolního postavení a jejich regulátor ČTÚ jen tiše přihlíží, popřípadě obhajuje zkresleně současný stav. Na můj článek (ČTĚTE ZDE),  který popisuje tristní situaci na mobilním trhu, reagoval uveřejněním statistiky EU.

Uvedená statistika na první pohled zní příjemně pro ČR, avšak jde pouze o iluzi. Graf ukazuje průměrnou cenu veškerého volání v ČR, tudíž jak firemních zákazníků, tak i domácností. ČTÚ vůbec nebere v úvahu rozdílnou situaci cen na trhu mobilního volání pro velké firmy a pro domácnosti. Firmy jsou schopny při vyjednávání cen dosáhnout vyšších slev, na rozdíl od domácností, které jsou obětí oligopolního postavení. Tento graf vůbec nevypovídá tomu, kolik platí domácnosti. Uvedená data zásadně zkreslují ceny pro nefiremní zákazníky.

Připomněl bych ČTÚ spíše výpočty společnosti Telingen, která již několik let provádí propočty ve 30 státech dle metodiky OECD.  V porovnání cen za volání v ČR a ostatních zemích, se umisťujeme na chvostu žebříčku s nejdražší cenou. Dle metodiky OECD je v ČR volání cca 5x dražší než např. v Dánsku. Ale pravděpodobně ČTÚ, “zastánci“ českých spotřebitelů, se tato čísla moc nehodí. Protože, pokud by měl zájem, může si zakoupit čtvrtletní statistiku vývoje těchto dat.

Současně tu můžeme polemizovat nad různými statistikami, ale dle selského rozumu se stačí podívat, kolik stojí neomezené volání např. ve Francii (cca 500,- Kč) a v ČR přes 3.500,- Kč.  

Další překroucený bod mého článku je informace z aukce ve Velké Británii. Co se týče UK, pravdou je, že aukci tam teprve připravují. Když pomineme, že "připravují" znamená, že jsou k dispozici už mnohastránkové, velmi podrobné dokumenty, které zcela jasně deklarují zájem regulátora a jeho představu o tom, co aukce přinese (na rozdíl od nicneříkajícího textu ČTÚ o principech aukce, kde se to hemží neurčitými slovy typu "zvážíme"). Já jsem však myslel aukci UMTS licencí, která je považovaná za zatím zřejmě nejlépe provedenou telekomunikační aukci. Z těchto zdrojů bychom si měli brát příklad a nehledat výmluvy proč něco nejde.

Radim Vysloužil, poslanec Parlamentu ČR za Věci veřejné

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Veciverejne.cz

Lenka Knechtová byl položen dotaz

bydlení

Vámi kritizovaná digitalizace stavebního řízení je podle mě zanedbatelný problém v porovnání s tím, že má ČR problém s nedostatkem bydlení, které, když už je, tak je pro většinu smrtelníků nedostupné. A upřímně nemám dojem, že když jste byli ve vládě, že jste problém nějak řešili. Můj dotaz tak zní,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kobza (SPD): Green Deal jako demagogie aktivistů

18:33 Kobza (SPD): Green Deal jako demagogie aktivistů

Komentář poslance SPD po sněmovní konferenci vědců, která zpochybnila teze o globálním oteplování zp…